لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۸

روحانی به اولاند قول همکاری اطلاعاتی و امنیتی در نبرد با داعش داد


رئیس جمهوری ایران در دومین تماس تلفنی خود با رئیس جمهوری فرانسه پس از حملات تروریستی پاریس، نسبت به همکاری اطلاعاتی و امنیتی ایران با فرانسه در نبرد با تروریسم اعلام آمادگی کرد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، گزارش داد که حسن روحانی روز سه‌شنبه ۲۶ آبان در این تماس تلفنی گفت: " از بین بردن تروریست ها در سوریه و عراق باید اولویت نخست باشد و در این عرصه باید با یکدیگر مشورت و همکاری کنیم."

رئیس جمهوری فرانسه نیز در تماس تلفنی روز سه شنبه گفت که تلاش می‌کند تا همه کشورها را برای مبارزه نظامی با داعش متحد کند.

آقای اولاند گفت تروریست ها در برابر اراده ملت ها و دولت ها محکوم به شکستند.

فرانسوا اولاند ابراز امیدواری کرد زمینه سفر حسن روحانی به فرانسه که با وقوع حمله های تروریستی به پاریس لغو شد، هر چه زودتر فراهم شود

حسن روحانی پیشتر نیز در تماس تلفنی با فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، حملات تروریستی در پاریس را محکوم کرده و به او تسلیت گفته بود. این حملات باعث شد تا نخستین سفر اروپایی آقای روحانی به اروپا، که قرار بود به مقصد رم و پاریس صورت گیرد، لغو شود.

حملات تروریستی جمعه شب در پاریس موجب کشته شدن ۱۲۹ نفر و زخمی شدن بیش از ۳۵۰ نفر شد. در پی این حملات سه روز در فرانسه عزای عمومی اعلام شد.

پس از اینکه داعش مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت، فرانسه حملات خود علیه مواضع این گروه در سوریه را افزایش داد. رئیس جمهوری فرانسه نیز در سخنرانی روز دوشنبه ۲۵ آبان در پارلمان این کشور اعلام کرد که فرانسه در جنگ به سر می‌برد.

آمادگی ایران به فرانسه برای همکاری اطلاعاتی و امنیتی دو روز پس از آن اعلام شد که وزیر خارجه عراق به رسانه‌ها گفت که بر اساس منابع اطلاعاتی آن کشور، ایران، آمریکا و فرانسه از اهداف حملات داعش هستند.

XS
SM
MD
LG