لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

توان نظامی فرانسه برای مبارزه با داعش سه برابر شد؛ اعزام ناو شارل دوگل


دومین بار در قرن گذشته است که رئیس جمهوری در کنگره فرانسه سخنرانی می کند.
دومین بار در قرن گذشته است که رئیس جمهوری در کنگره فرانسه سخنرانی می کند.

رییس جمهوری فرانسه در تازه ترین سخنرانی خود، ضمن اعلام افزایش سه برابری ظرفیت نیروهای فرانسه برای مبارزه با گروه افراطی داعش، دستور اعزام ناو هواپیمابر شارل دوگل به خاور میانه را صادر کرد.

سه روز پس از حملات خونین جمعه شب پاریس، رییس جمهوری فرانسه در مقابل اعضا مجلس و سنای فرانسه در ورسای قرار گرفت. فرانسوا اولاند هدف اش از فراخواندن کنگره را "نمایش اتحاد ملی در مقابل این پلیدی" اعلام کرد.

پس از یک دقیقه سکوت رییس جمهوری فرانسه در خصوص موضع فرانسه در برابر جهادگران گروه خود خوانده خلافت اسلامی در سوریه سخن گفت.

فرانسوا اولاند گفت از شورای امنیت سازمان ملل خواسته تا در کوتاه ترین زمان ممکن قطعنامه ای که "بیانگر عزم مشترک برای مبارزه با تروریسم" باشد، به تصویب برساند.

او همچنین از دیدار با باراک اوبا و ولادیمیر پوتین روسای جمهوری ایالات متحده و روسیه برای گفتگو در مورد "یک ائتلاف واحد و بزرگ" برای مبارزه با داعش، خبر داد.

رییس جمهوری فرانسه با اشاره به رسیدن ناو جنگی شارل دوگل به آبهای شرق مدیرانه در هفته آینده که قدرت عملیاتی فرانسه را سه برابر می کند گفت: "از این پس فرانسه حملات اش علیه داعش را افزایش خواهد داد."

به گفته او "سوریه به بزرگترین کارخانه تولید تروریست" تبدیل شده است.

فرانسوا اولاند "داعش" را دشمن فرانسه در سوریه خواند و گفت: "در سوریه بی وقفه به دنبال یک راه حل سیاسی هستیم که بشار اسد جایی در آن ندارد. اما دشمن اصلی ما در سوریه داعش است."

فرانسوا اولاند از عزم دولت برای ارائه لایحه ی تمدید سه ماهه وضعیت اضطراری در جلسه ی روز چهارشنبه هیئت وزیران خبر داد.

طبق قانون وضعیت اضطراری در فرانسه بیش از دوازده روز نمی تواند ادامه پیدا کند و تمدید آن باید در مجلس ملی فرانسه به رای گذاشته شود. پس از حملات جمعه شب پاریس، فرانسوا اولاند وضعیت اضطراری در سراسر این کشور اعلام کرد.

پیش از این و در پی ناآرامی های سال ۲۰۰۵ در پاریس، به دستور ژاک شیراک رییس جمهور وقت، این کشور در وضعیت اضطراری قرار گرفته بود.

فرانسوا اولاند همچنین برای "عملکرد در شرایط بحرانی" و "اجازه به نهادهای مسئول برای اقدام علیه تروریسم" خواستار اصلاح قانون اساسی شد.

امکان سلب تابعیت از محکومین جرایم تروریستی که زاده فرانسه هستند و تابعیت دوگانه دارند از دیگر مواردی است که دولت فرانسه برای انجام آن نیاز به تغییر یا اصلاح قانون اساسی دارد.

در قانون کنونی فرانسه، سلب تابعیت تنها از کسانی ممکن است که با داشتن تابعیتی دیگر «به تابعیت فرانسه درآمده اند» نه کسانی که به واسطه تولد در فرانسه تابعیت این کشور را دارند.

فرانسوا اولاند خواستار "تسهیل" در اخراج محکومین جرایم تروریستی با تابعیت دوگانه و همچنین "امکان جلوگیری از بازگشت محکومان با تابعیت دوگانه به فرانسه و ایجاد «ویزای بازگشت" برای فرانسویانی که در سوریه و عراق به صف نیروهای جهادی پیوسته اند، شد.

روزنامه لوموند به نقل از منابع دولتی تعداد شهروندان فرانسوی که به عراق و سوریه رفته اند را ۹۶۶ نفر عنوان میکند و می نویسد: "از این میان ۵۸۸ نفر همچنان در آنجا هستند و ۲۴۷ نفر عراق و سوریه را ترک کرده اند."

رییس جمهوری فرانسه همچنین از ایجاد ده هزار شغل در بخش های امنیتی و قضایی خبر داد. که پنج هزار پلیس و نیروهای انتظامی طی دوسال، هزارشغل در گمرک و کنترل مرزی و دوهزار و پانصد شغل در بخش قضایی به خصوص در بخش«کیفری» را شامل می شود.

با این وجود رسانه های فرانسه ایجاد فرصت های شغلی بیشتر را با توجه به کمبود امکانات برای آموزش پلیس و قاضی مشکل می دانند.

XS
SM
MD
LG