لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۴

ناصر اعتمادی: حوادث پاریس به پیشبرد مذاکرات سوریه کمک خواهد کرد


وزرای خارجه آمریکا در روسیه در دومین اجلاس بحران سوریه در وین
وزرای خارجه آمریکا در روسیه در دومین اجلاس بحران سوریه در وین

سردبیر بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه گفت که حملات تروریستی در پاریس به پیشبرد مذاکرات سوریه، که در وین جریان دارد، کمک می کند.

ناصر اعتمادی روز شنبه ۱۴ نوامبر در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا در توضیح اینکه چرا داعش دست به موج جدید حملات تروریستی زده است گفت که حملات جمعه شب نشان می دهد که وضعیت گروه داعش در پی حملات ائتلاف به رهبری آمریکا و همچنین حمله های روسیه به این گروه، شکننده شده است.

گفت و گو صدای آمریکا با ناصر اعتمادی، سردبیر بخش فارسی رادیو فرانسه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:07:09 0:00

او به اجلاس وین برای حل بحران سوریه و حضور روسیه و ایران به عنوان متحدان بشار اسد در این اجلاس نیز اشاره کرد و گفت که این اجلاس نشان دهنده آن است که طرفین درگیر در سوریه، خواستار حل بحران این کشور، که یکی از شروط آن نابودی گروه داعش است، شده اند. آقای اعتمادی تاکید کرد که حملات تروریستی در پاریس که داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفته است، موجب پیشرفت در گفت و گوهای سوریه در وین می شود.

سردبیر بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه درباره اینکه چرا پس از حملات تروریستی به مجله شارلی ابدو و حملات دیگر، فرانسه نتوانست از وقوع دوباره این حملات جلوگیری کند، گفت که نبرد با تروریسم و گروههای تروریستی به ویژه در فرانسه با اقدامات امنیتی یک شبه امکان پذیر نیست.

به گفته آقای اعتمادی، یکی از مسائلی که در رویارویی با چنین اتفاقاتی در فرانسه وجود دارد، مشکلات عمیق اجتماعی است که این روزها جامعه فرانسه با آن روبرو شده است. او به تروریست هایی که در حملات روز جمعه دست داشتند اشاره کرد که بدون داشتن لهجه خارجی به فرانسوی صحبت می کردند؛ تروریست هایی که به گفته او مشخص است در مدارس فرانسه درس خوانده اند و در این کشور بزرگ شده اند. به اعتقاد آقای اعتمادی مشکلاتی در جامعه فرانسه وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

سربیر بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه در ادامه با اشاره به اعلام وضعیت فوق العاده در فرانسه، برای اولین بار پس از جنگ های استقلال الجزایر، و این سخن فرانسوا اولاند که گفته بود ما در وضعیت جنگی هستیم، گفت که فرانسه به بازبینی در سیاست های خارجی خود به ویژه سیاست های مربوط به خاورمیانه و سوریه، نیاز دارد.

حملات تروریستی در پاریس که جمعه شب ۱۳ نوامبر انجام شد، ۱۲۹ کشته و ۳۵۲ زخمی به جای گذاشت. شاهدان حاضر در دو منطقه مختلف که مورد حمله قرار گرفته بود گفتند که مهاجمان با به زبان فرانسه و بدون لهجه سخن می گفتند اما گاه فریاد الله اکبر سر می دادند. دادستان پاریس می گوید ۷ "تروریست" کشته شدند.

گروه داعش، که در سوریه و عراق فعال است، مسئولیت این حملات را بر عهده گرفته است.

XS
SM
MD
LG