لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

هشدار ایران به داعش؛ ۵۰ کیلومتری مرزهای ایران در عراق،خط قرمز ما است


احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران
احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران

وزیر کشور ایران و فرمانده نیروی زمینی ارتش با اعلام دو رقم متفاوت، از تعیین "خط قرمز" در مرز ایران و عراق برای مقابله با تهدیدات تروریستی خبر دادند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران اعلام کرد محدوده ۵۰ کیلومتری مرزهای ایران در عراق، "خط قرمز" محسوب می‌شود و چنان چه تهدیدی تروریستی متوجه ایران باشد با همکاری دولت عراق این خط قرمز فعال خواهد شد.

آقای رحمانی فضلی که ریاست شورای امنیت را نیز برعهده دارد با اشاره به هشدار وزیر امور خارجه عراق درباره اقدام تروریستی احتمالی داعش علیه ایران گفت: "ما طرح جامعی برای تقویت امنیت و صیانت از حوزه امنیت داخلی از لب مرز تا اقصا نقاط کشور را داریم که در آن، همه دستگاه‌های اجرایی اعم از نهادهای نظامی، امنیتی و انتظامی و دیگر نهادهای اجرایی هماهنگ عمل می‌کنند."

اما احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران این خط قرمز را ۴۰ کیلومتر عنوان کرد و گفت: " ضمن تقویت نیروهای تحت امر اخطار شدید دادیم که اگر اقدامی صورت پذیرد با پاسخ قاطع و کوبنده نیروهای مسلح ایران انجام خواهد شد و مشابه این کار را در افغانستان هم داشتیم."

این مقام ارشد نظامی ایران عنوان کرد که "داعش مطمئن باشد که اگر کوچکترین غلطی کند با پاسخ تند و کوبنده ایران همراه خواهد شد".

پیش از این محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران هم گفته بود که حملات تروریستی بیروت و لبنان، "هشدار جدی" به ایران است و "باید مورد توجه کارشناسی قرار گیرد".

ابراهیم الجعفری، وزیر خارجه عراق، روز شنبه ۲۳ آبان اعلام کرد سرویس اطلاعاتی کشورش به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد فرانسه، آمریکا و ایران هدف‌های بعدی حملات تروریست‌ها هستند.

XS
SM
MD
LG