لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

واکنش مقام های ایران به حملات تروریستی در پاریس


در پی حملات تروریستی جمعه شب، ۱۳ نوامبر در پاریس، برخی از مقام های جمهوری اسلامی ایران نسبت به آن واکنش نشان دادند.

نخستین واکنش مربوط به حسن روحانی بود که سفر اروپایی خود را لغو کرد. روحانی در گفت و گو با نخست وزیر ایتالیا این حملات را دهشتناک و نفرت انگیز خواند.

خبرگزاری ایرنا همچنین پیام آقای روحانی به رئیس جمهوری فرانسه را منتشر کرده است که در آن حملات تروریستی در پاریس را محکوم کرده است و کشته شدن تعدادی از شهروندان فرانسوی را تسلیت گفته است.

همزمان اما خبرگزاری ایرنا گزارش داد که حسین امیر عبداللهیان معاون وزیر خارجه ایران در وین با وزیر خارجه فرانسه دیدار کرده است و ضمن محکوم کردن این حملات، به او تسلیت گفته است.

وزیر امور خارجه ایران نیز پس از این حملات تصمیم گرفت در اجلاس وین با موضوع سوریه حاضر شود. پیشتر اعلام شده بود که آقای امیر عبداللهیان در این اجلاس شرکت می کند.

خبرگزاری دولتی ایران نیز گزارش داد که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران در پیامی به مانوئل والس نخست وزیر فرانسه این حملات را محکوم کرده است.

از میان مقام های نظامی ایران نیز، مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح، حملات تروریستی در پاریس را محکوم کرده است. او البته در پیامی که ایسنا آن را منتشر کرده، اعلام کرده است که این اتفاق، تاوان حمایت فرانسه از گروه های تکفیری در سوریه بوده است.

در حوادث تروریستی در پاریس که جمعه شب رخ داد، دست کم ۱۲۹ نفر کشته و بیش از ۳۵۰ نفر زخمی شدند. این دومین موج حملات تروریستی در پاریس طی یکسال گذشته است. مسئولیت تمام این حملات را داعش و هواداران این گروه به عهده گرفته اند.

XS
SM
MD
LG