لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۶

وزیر امور خارجه ایران از رویکرد فرانسه در مذاکرات برجام انتقاد کرد


حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران – ۲ دی ۱۴۰۰
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران – ۲ دی ۱۴۰۰

وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه دوم دی با اشاره به دور اخیر مذاکرات احیای برجام در وین، از رویکرد طرف اروپایی، به ویژه فرانسه، انتقاد کرد و آن را «سازنده» ندانست.

حسین امیرعبداللهیان در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای عراقی خود در تهران گفت، «انتظار ما این است طرف فرانسوی در مذاکرات بر نقش سازنده تمرکز و کمک کند.»

وی گفت، بریتانیا، فرانسه و آلمان «در عمل ابتکار جدیدی در مذاکرات» نشان ندادند، اما در ادامه افزود ما نقش اتحادیه اروپا و مسئول سیاست خارجی آن را «مثبت» می‌بینیم.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان در ژوئیه ۲۰۱۵ با تهران برای اعمال محدودیت بر برنامه هسته‌ای ایران توافق کردند؛ توافقی که واشنگتن سه سال بعد از آن خارج شد.

جمهوری اسلامی ایران نیز در واکنش به خروج ایالات متحده و بازگرداندن تحریم‌هایی که پس از اجرای توافق لغو شده بودند، تعهدات خود را در آن توافق نادیده گرفت.

ایران و آمریکا از آوریل امسال مذاکرات غیرمستقیمی را برای بازگشت دوجانبه به پیروی کامل از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، با وساطت اتحادیه اروپا در پایتخت اتریش، آغاز کردند.

انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده این گفت‌وگوها، پیشتر در روز پنجشنبه اعلام کرد این مذاکرات روز ۲۷ دسامبر، ششم دی، در وین از سر گرفته خواهد شد.

دور هفتم مذاکرات از ۸ آذر آغاز شد و ۲۶ آذر به پایان رسید.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ساعاتی پس از اعلام تاریخ برگزاری دور بعدی مذاکرات به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «اولویت ما از سرگیری سازنده مذاکرات است.»

این سخنگو در ادامه تاکید کرد که «ما با همه طرف‌ها، به دنبال دستیابی و اجرای بازگشت سریع متقابل به پایبندی کامل به برجام هستیم.»

مقام‌های دولت پرزیدنت بایدن بارها ضمن تاکید بر این که «دیپلماسی» بهترین گزینه است، هشدار داده‌اند در صورت عدم جدیت و نبود حسن‌نیت از سوی تهران، ممکن است به «سایر گزینه‌ها» متوسل شوند.

XS
SM
MD
LG