لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۵

گران شدن چهار کالای اساسی در ایران به دنبال «جراحی اقتصادی»؛ دلار از ۳۰ هزار تومان عبور کرد


ستاد تنظیم بازار قیمت چهار کالای اساسی در ایران را رسما تغییر داد.

اتاق اصناف اعلام کرده است که قیمت هر کیلو مرغ ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان، هر کیلو تخم‌مرغ ۳۹ هزار و۸۰۰ تومان، و روغن مایع ۸۱۰ گرمی به ۶۲ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند. همچنین قیمت فرآورده‌های شیری نیز افزایش خواهد یافت.

روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت قیمت دلار در بازار آزاد با ۲.۲۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل، به ۳۰ هزار و ۵۷۰ تومان رسید.

احمد وحیدی، وزیر کشور، روز چهارشنبه افزایش قیمت چهار کالای اساسی را «گام بزرگ اقتصادی» خواند و تأکید کرد که قیمت حمل و نقل بالا نمی‌رود و هیچ کالای دیگری نیز «حق افزایش قیمت» ندارد.

این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود افزایش قیمت هر کدام از این کالاها بر قیمت اقلام زیرمجموعه‌ آنها نیز تأثیر بگذارد.

همزمان، تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی از تشکیل صف‌های طولانی برای خرید این اقلام در شماری از شهرهای ایران خبر داده‌اند.

دولت سیزدهم همواره سیاست‌های دولت روحانی را دلیل شرایط اقتصادی کنونی دانسته است و بر ضرورت «جراحی اقتصادی» تأکید داشته است؛ برنامه‌ای که از حمایت رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز برخوردار شد.

ابراهیم رئیسی، روز دوشنبه ۱۹ اردیبهشت در یک برنامه تلویزیونی تاکید کرد که نان، دارو، و بنزین گران نخواهند شد.

این در حالی است که افزایش نجومی قیمت آرد و گندم، منجر به افزایش بیش از ۱۷۳ درصدی انواع ماکارونی، افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی انواع نان فانتزی و رشد بیش از ۵۰ درصدی انواع بیسکوییت شده است.

گزارش‌های دریافتی و تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد شهروندان در شماری از استان‌های کشور، به ویژه خوزستان، در اعتراض به گرانی‌های اخیر و افزایش قیمت اقلام ضروری تظاهرات کرده‌ و علیه ابراهیم رئیسی و علی خامنه‌ای شعار داده‌اند.

این در حالی است که حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران بسیج را «یارانه الهی» برای مردم توصیف کرده و می‌گوید بسیج باید آستانه مقاومت مردم را بالا برده و راه «گذار از سختی‌ها» را نشان دهد.

XS
SM
MD
LG