لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۹

امیرعبداللهیان: دولت بایدن قبل از بررسی مذاکرات مستقیم «حسن‌نیت» نشان دهد


حسین امیرعبداللهیان. آرشیو
حسین امیرعبداللهیان. آرشیو

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید مذاکرات هسته‌ای در وین «به نقطه اجماع نزدیک شده»، اما «نحوه لغو تحریم‌ها و تضمین‌ها» مهم است.

حسین امیرعبداللهیان روز جمعه ۵ فروردین در گفت‌وگو با شبکه المیادین لبنان مدعی شد در هفته‌های گذشته آمریکا برای مذاکره مستقیم درباره مسائل باقی‌مانده تلاش‌های زیادی کرده و اضافه کرد: «اگر دولت بایدن جدی است باید قبل از بررسی مذاکرات مستقیم حسن‌نیت خود را نشان دهد.»

در این حال، مشاور امنیت ملی کاخ سفید امروز جمعه با اشاره به مذاکرات احیای برجام به بخش فارسی صدای امریکا گفت، «هنوز مسائلی باقی مانده است و کارهایی باید صورت پذیرد.» جیک سالیوان افزود: ما همچنان به دنبال راه حل دیپلماتیک هستیم که بر برنامه هسته‌ای ایران محدودیت اعمال کند.

ادامه گفت‌وگو با عربستان

وزیر امور خارجه ایران همچنین با اذعان به این که «روابط با عربستان خوب نیست»، ادعا کرد که جمهوری اسلامی مسئول این موضوع نیست و گفت تهران برای دور پنجم مذاکره با ریاض اعلام آمادگی کرده است.

حسین امیرعبداللهیان با بیان این که روابط ایران با «بسیاری از کشورهای عربی» دوستانه است، گفت: «عربستان اولین کشوری بود که روابط خود را با ایران قطع کرد»، اما «رابطه خود را با این کشور قطع نکرده‌ایم.»

او ارتباط اتفاقات یمن با ایران را رد کرد و آن را ارزیابی نادرست قلمداد کرد و با انتقاد از مواضع مصر در قبال سوریه، گفت که ایران می‌تواند روابطش با این کشور را بر اساس نقاط مشترک بنا کند.

ایران اواخر اسفند ۱۴۰۰ به صورت «یک‌طرفه» و «موقت» گفت‌وگوها با عربستان سعودی را که چند دور آن با میانجیگری دولت عراق برگزار شده بود، تعلیق کرد.

امیرعبداللهیان همچنین صبح جمعه در نشستی با جمعی از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی لبنان اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در زمینه‌های خدمات درمانی، دارو، تجهیزات پزشکی و سایر نیازهای اساسی لبنان به این کشور کمک کند. و اقلام مورد علاوه و نیاز این کشور را در زمینه‌های خدمات فنی و مهندسی و تولیدات صنعتی و انرژی تأمین کند.

از سویی، اسرائیل می‌گوید که وزیران خارجه کشورهای آمریکا، امارات متحده، مراکش و بحرین به دعوت وزیر خارجه این کشور در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته آینده، برای حضور در یک «نشست تاریخی» به اسرائیل خواهند رفت.

XS
SM
MD
LG