لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۸

امیرعبداللهیان: از عربستان سخنان متناقض دریافت کرده‌ایم؛ برای برجام «از خطوط قرمز جمهوری اسلامی» عبور نمی‌کنیم


حسین امیرعبداللهیان
حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، روز پنجشنبه گفت تهران اظهارات ضد و نقیضی از عربستان سعودی در مورد احیای روابط دوجانبه دریافت کرده است.

وی در یک کنفرانس خبری در بیروت پایتخت لبنان گفت، جمهوری اسلامی ایران از بازگشت عادی روابط دوجانبه با عربستان استقبال می کند، «اما پیام‌های متعارضی از طرف مقام‌های ارشد سعودی دریافت کرده‌ایم. انتظار داریم عربستان در راستای خیر منطقه عمل کند.» او توضیح بیشتری نداد.

امیرعبداللهیان که در کنار عبدالله بوحبیب وزیر امور خارجه لبنان صحبت می‌کرد، درباره سفر خود گفت، «ما در بیروت هستیم تا بگوییم جز خیر مردم لبنان را نمی خواهیم.»

وی گفت با همتای لبنانی خود درباره مذاکرات ایران و عربستان صحبت کرده است. تهران و ریاض بر سر حمایت ایران از حزب‌الله لبنان اختلاف دارند.

بسیاری جمهوری اسلامی ایران را به خاطر پشتیبانی از گروه شبه نظامی حزب الله، مقصر مشکلات اقتصادی و امنیتی لبنان می‌دانند.

عربستان سعودی و ایران درگیر نبردهای نیابتی در سراسر خاورمیانه هستند. سال گذشته میلادی این دو کشور مذاکرات مستقیمی را برای مهار تنش‌ها آغاز کردند.

وزیر خارجه ایران در بخشی از اظهارات خود به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بین تهران و قدرت‌های جهانی نیز اشاره کرد و گفت توافق می‌تواند در کوتاه مدت اتفاق بیفتد، اگر، به گفته او، «طرف آمریکایی به جای بازی زمان، بازی با کلمات و اتلاف وقت باید رفتاری واقع‌بینانه و رویکردی درست را انتخاب کند.»

به نوشته خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، جسین امیرعبداللهیان افزود «برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار آماده‌ایم؛ اما نه به قیمت عبور از خط قرمز جمهوری اسلامی ایران.»

او گفت در صورت رسیدن به نقطه پایانی توافق، همه کشورهای منطقه از آن سود خواهند برد.

XS
SM
MD
LG