لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

رهبران مصر، اسرائیل، و امارات در شرم‌الشیخ دیدار کردند؛ گفت‌و‌گو پیرامون «مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی»


شیخ محمد بن زائد آل نهیان حاکم ابوظبی و ولیعهد امارات، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، و نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائیل؛ شرم‌الشیخ، مصر. سه‌شنبه ٢٢ مارس ٢٠٢٢
شیخ محمد بن زائد آل نهیان حاکم ابوظبی و ولیعهد امارات، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، و نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائیل؛ شرم‌الشیخ، مصر. سه‌شنبه ٢٢ مارس ٢٠٢٢

رهبران مصر، اسرائیل، و امارات متحده عربی روز سه‌شنبه در نشستی سه‌جانبه در شرم‌الشیخ پیرامون مسائل مختلف گفت‌و‌گو کردند.

سخنگوی ریاست جمهوری مصر با انتشار بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد سه رهبر درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، از جمله ثبات بازارهای انرژی و امنیت غذایی، بحث و تبادل نظر کردند.

این بیانیه اما مشخص نکرده که آیا درباره تنش‌های میان اسرائیل و دولت‌های عرب خلیج فارس با ایران نیز گفت‌وگویی شده است.

نگرانی‌های مشترک نسبت به فعالیت‌های جمهوری اسلامی و نیز همکاری‌های اقتصادی، دو کشور امارات و بحرین در حاشیه خلیج فارس و اسرائیل را به امضای توافق‌های ابراهیم سوق داد.

نفتالی بنت ماه گذشته هشدار داده بود توافق جدید با ایران برای احیای برجام از خود برجام ضعیف‌تر است و خاورمیانه را در معرض خشونت بیشتری قرار خواهد داد.

امارات و عربستان سعودی تاکنون درخواست کشورهای غربی برای افزایش تولید نفت جهت جبران کسری ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین را رد کرده‌اند.

مصر نیز به دلیل جنگ اوکراین با فشار اقتصادی فزاینده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند و ارزش پول ملی آن در روز دوشنبه ۱۴ درصد کاهش یافت.

اوکراین و روسیه دو صادرکننده اصلی گندم به مصر هستند و قاهره مجبور به پرداخت هزینه‌ای بیشتر برای تامین نیازهای اساسی واردات گندم خود شده است.

مصر در گذشته از کشورهای ثروتمند عرب خلیج فارس تقاضای کمک مالی کرده است.

XS
SM
MD
LG