لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۹

جیک سالیوان: جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای به‌سود منافع ملی آمریکا است


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید (آرشیو)
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید (آرشیو)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری گفت هر گونه توافق با ایران که از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری کند، به سود منافع ملی ایالات متحده است.

آقای سالیوان درباره امکان همکاری واشنگتن با مسکو درباره حصول توافقی برای احیای برجام، گفت، آمریکا بخشی از چنین توافقی خواهد بود که راه دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای را مسدود می‌کند. وی در ارتباط با نقش روسیه در توافق برجام در سال ۱۳۹۴ نیز گفت که روسیه انتقال اورانیوم غنی‌شده از ایران را پذیرفت تا ذخیره اورانیوم ایران زیر ٣٠٠ کیلوگرم باقی بماند.

به گفته جیک سالیوان «ارزش عملی» کار روسیه در این بود که ایران با چنین ذخیره اورانیومی دیگر توان آن را نداشت که در مدت زمان اندکی سلاح هسته‌ای تولید کند و بدین‌ترتیب برنامه هسته‌ای ایران تحت کنترل قرار گرفت. وی با تاکید بر جامعیت توافق مورد بحث، گفت نباید در هیچ بخش خاصی از توافق جدید بر کشور خاصی تکیه کرد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بخش دیگری از سخنانش در ارتباط با اهداف روسیه در تهاجم به اوکراین گفت مسکو سه هدف انقیاد اوکراین، ارتقای موقعیت بین‌المللی خود، و ایجاد تفرقه و تضعیف کشورهای غربی را دنبال می‌کرد که در هر سه عرصه ناکام ماند.

جیک سالیوان در ادامه افزود ایالات متحده از طریق ارسال تسلیحات دفاعی به اوکراین، اعمال تحریم‌های اقتصادی بی‌سابقه علیه روسیه، و کمک به افزایش قدرت دفاعی جناح شرقی ناتو، به مقابله با روسیه برخاسته است.

آقای سالیوان در ارتباط با سفر روز چهارشنبه جو بایدن به اروپا گفت توقف‌گاه نخست رئیس جمهوری ایالات متحده بروکسل خواهد بود و وی در آنجا در نشست اضطراری ناتو و همچنین نشست گروه-٧ شرکت خواهد کرد. به گفته مشاور امنیت ملی کاخ سفید، آقای بایدن سپس به لهستان خواهد رفت و با رئیس جمهوری این کشور دیدار خواهد کرد.

او افزود، دلیل دیدار جو بایدن از لهستان وجود بیشترین تعداد آواره اوکراینی نسبت به سایر کشورها و همچنین دیدار با سربازان آمریکایی مستقر در آنجا است. جیک سالیوان تاکید کرد هیچ سرباز آمریکایی سربازان اوکراینی را آموزش نمی‌دهد و هیچ سرباز آمریکایی در خاک اوکراین نیست.

شایان ذکر است جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، نیز قرار بود در این کنفرانس خبری شرکت کند اما بنا به بیانیه کاخ سفید پاسخ آزمایش کرونای وی مثبت بوده و به همین دلیل حضور خانم ساکی در این کنفرانس خبری و سفر مقرر روز چهارشنبه وی به اروپا ملغی شده است.

در این بیانیه آمده که خانم ساکی دیروز در دو جلسه با حضور رئیس جمهوری بایدن شرکت داشته اما فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کرده و پاسخ آزمایش کرونای آقای بایدن نیز منفی بوده است.

XS
SM
MD
LG