لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۹

گفتگوها میان ایران و عربستان سعودی موقتاً به حالت تعلیق در آمد


پرچم ایران و عربستان سعودی
پرچم ایران و عربستان سعودی

جمهوری اسلامی ایران به صورت «یک‌طرفه» و «موقت» گفتگوها با عربستان سعودی را که پیشتر چند دور آن با میانجیگری دولت عراق برگزار شده بود، تعلیق کرده است.

نور نیوز، پایگاه خبری نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، روز یکشنبه در گزارشی ضمن اشاره به اظهارات اخیر فواد حسین وزیر امور خارجه عراق در حاشیه کنفرانس دیپلماسی آنتالیا مبنی بر برگزاری دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی در روز چهارشنبه ۲۵ اسفند در بغداد، گفت که ایران به صورت یک طرفه این گفتگوها را موقتا تعلیق کرده است.

بنا بر این گزارش، فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی، نیز چند روز پیش از احتمال برگزاری دور پنجم مذاکرات با جمهوری اسلامی ایران خبر داده بود.

وزیر خارجه سعودی پیشتر در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ گفته بود آشتی بین ایران و عربستان مستلزم پیشرفت اساسی در مورد نگرانی‌های ریاض و کشورهای منطقه است.

فیصل بن فرحان گفت: «این فقط پادشاهی سعودی نیست که نگران برخی از رفتارهای ایران در منطقه است. اگر شاهد پیشرفت قابل توجهی در مورد این مسائل باشیم، البته، بله، امکان آشتی وجود دارد. ما تاکنون چنین چیزی را ندیده‌ایم، اما همچنان امیدواریم که این کار را انجام دهیم و برای رسیدن به آن تلاش خواهیم کرد.»

ریاض پس از حمله گروهی از معترضان در دی ۱۳۹۴ به ساختمان‌های سفارت و کنسوگری‌اش در تهران و مشهد، کلیه روابط خود را با تهران قطع کرد. تنش بین دو کشور بار دیگر در شهریور ۱۳۹۸ در پی حمله حوثی‌های مورد حمایت حکومت ایران به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، وارد مرحله جدیدی شد.

ریاض و تهران از بهار امسال مذاکراتی را با هدف بهبود روابط با میانجیگری عراق آغاز کردند. این مذاکرات همزمان با تلاش سازمان ملل متحد برای پایان دادن به جنگ در یمن بود.

XS
SM
MD
LG