لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۸

پایان جشنواره فجر: «ماجرای نیمروز» بیشترین جایزه را گرفت


مریلا زارعی و لیلا حاتمی با هم برنده بهترین نقش زن شدند. عکس: حامد ملکپور
مریلا زارعی و لیلا حاتمی با هم برنده بهترین نقش زن شدند. عکس: حامد ملکپور

با اهدای جوایز جشنواره فیلم فجر، سی‌وپنجمین جشنواره نیز به پایان رسید، جشنواره ای که با حواشی و اعتراضاتی هم همراه بود. در روز پایانی در حالی که حضور وزرای مختلف از جمله محمدجواد ظریف و مسوولان چشم‌گیر بود، سیمرغ‌ بهترین فیلم از نگاه مردم و داوران به فیلم «ماجرای نیمروز» به کارگردانی محمد حسین مهدویان و تهیه‌کنندگی محمود رضوی تعلق گرفت.

به گزارش ایسنا، سیمرغ بهترین کارگردانی به وحید جلیلوند برای بدون تاریخ ،بدون امضاء تعلق گرفت. ابراهیم ایرج زاد برای تابستان داغ، پوران درخشنده برای زیر سقف دودی، حسین مهدویان برای ماجرای نیمروز،علیرضا داوودنژاد برای فراری و رامبد جوان برای نگار از دیگر نامزدهای این بخش بودند.

سیمرغ بهترین فیلم هم به سیدمحمود رضوی برای «ماجرای نیمروز» تعلق گرفت. در این بخش نیز جهانگیرکوثری برای فراری، جواد نوروزبیگی برای تابستان داغ، پوران درخشنده برای زیر سقف دودی، علی جلیلوند برای بدون تاریخ، بدون امضاء از دیگر نامزدهای این بخش بودند.

اما سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد به محسن تنابنده برای «فراری» تعلق گرفت. مسعود سلامی برای گشت ۲، پیمان شادمانفر برای بدون تاریخ ،بدون امضاء، بهرام بدخشانی برای نگار،محمد آلادپوش برای سوفی و دیوانه از دیگر نامزدهای این بخش بودند.
به گزارش ایسنا، بهترین بازیگر نقش اول زن بطور مشترک به مریلا زارعی برای «زیر سقف دودی» و لیلا حاتمی برای «رگ خواب» اهدا شد. پریناز ایزدیار برای تابستان داغ، غزل شاکری برای سارا و آیدا، سارا بهرامی برای ایتالیا ایتالیا، هدیه تهرانی برای اسرافیل از دیگر نامزدهای این بخش بودند.

برخی دیگر از برندگان به نقل از ایسنا:

سیمرغ بهترین بازیگر مکمل زن به ثریا قاسمی برای «ویلایی‌ها» اهدا شد. این هنرمند در مراسم حاضر نبود و نماینده اش جایزه‌اش را گرفت. گیتی قاسمی برای سدمعبر و ویلایی‌ها، مینا ساداتی برای تابستان داغ، زکیه بهبهانی برای بدون تاریخ ،بدون امضاء و شبنم مقدمی برای آباجان از دیگر نامزدهای این بخش بودند.

سیمرغ بهترین فیلمنامه تعلق گرفت به کامبوزیا پرتوی برای «فراری». منیره قیدی و ارسلان امیری برای ویلایی‌ها، پیام کرمی برای تابستان داغ، سعید روستایی برای سدمعبر و وحید جلیلوند و علی زرنگار برای بدون تاریخ، بدون امضاء از دیگر نامزدهای این بخش بودند.

جایزه ویژه هیات داوران جشنواره‌ی فیلم فجر تعلق گرفت به علیرضا داودنژاد کارگردان فیلم «فراری».

سیمرغ بهترین بازیگر مکمل مرد به نوید محمدزاده برای «بدون تاریخ ،بدون امضاء» تعلق گرفت. ساعد سهیلی برای گشت ۲، هادی حجازی‌فر برای ماجرای نیمروز، نادر فلاح برای سدمعبر و انزوا، جواد عزتی برای ماجرای نیمروز از دیگر نامزدهای این بخش بودند.

سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی به محمود رضوی تهیه‌کننده فیلم «ماجرای نیمروز» اهدا شد.

دو فیلم «خوب،بد،جلف» و «آباجان» در بخش مردمی فیلم فجر تقدیر شدند و سیمرغ این بخش به «ماجرای نیمروز» به تهیه‌کنندگی محمود رضوی تعلق گرفت.

سیمرغ بهترین جلوه‌های ویژه میدانی به آرش آقابیک برای «خفه‌گی»، «رگ خواب»، «یک روز بخصوص» تعلق گرفت.

سیمرغ بهترین جلوه‌های بصری به مهدی قاسمی برای «ویلایی‌ها» تعلق گرفت.

سیمرغ بهترین چهره‌پردازی به ایمان امیدواری برای «زیرسقف دودی» اهدا شد.

جایزه بهترین عکس به امیرحسین شجاعی برای مجموعه عکس‌های فیلم «رگ خواب» تعلق گرفت.

سیمرغ بهترین طراحی صحنه و لباس به بهزاد جعفری طادی برای «ماجرای نیمروز» تعلق گرفت.

سیمرغ بهترین صدابرداری به پرویز آبنار برای «فراری» تعلق گرفت.

سیمرغ بهترین موسیقی با تشکر از پیمان یزدانیان برای بدون تاریخ ،بدون امضاء به کریستف رضاعی برای نگار اهدا شد.

سیمرغ بهترین تدوین به سهراب خسروی برای «تابستان داغ» تعلق گرفت.

سیمرغ بهترین فیلمبرداری به هومن بهمنش برای «تابستان داغ» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند با تقدیر از مستند «از صفر تا سکو» به «متهمین دایره بیستم» به کارگردانی حسام اسلامی تعلق گرفت.

سیمرغ بهترین کارگردانی مستند به یاسر خیر کارکردان مستند «آهستگی» رسید.

سیمرغ بهترین دستاورد فنی هم به سید وحید حسینی برای پژوهش فیلم «بزم رزم» تعلق گرفت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG