لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

انتقاد تماشاگران در نخستین روزهای جشنواره فیلم فجر


انتقاد تماشاگران در نخستین روزهای جشنواره فیلم فجر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:00 0:00

نمایش فیلم‌ها در بخش‌های مختلف در پایان چهارمین روز از سی و سومین دوره جشنواره فیلم فجر، واکنش‌های متفاوت منتقدان و تماشاگران را در پی داشته است.

فیلم‌های جشنواره امسال در بخش‌های سودای سیمرغ، نگاه نو، مستند و بخش هنر و تجربه تقسیم شده اند. علیرغم حضور فیلم‌های خوب در همه بخش‌ها، این بخش سودای سیمرغ یا مسابقه اصلی است که توجهات را به خود جلب کرده است.

توجهاتی که بیشتر با رنگ سیاه قلم منتقدان فیلم همراه بوده است. اجراهای ضعیف در کارگردانی، منطبق نبودن فرم و محتوای فیلم‌ها، پایان‌های بی‌پایان و فیلمنامه‌های به قول معروف کلیشه‌ای و نه چندان خلاق، مواردی هستند که فیلمشناسان در این چند روز جشنواره بدان‌ها اشاره کرده‌اند.

اما در آن سوی دیگر، بازی خوب بازیگران فیلم‌های اکران شده، فیلمبرداری قابل قبول برخی فیلم‌ها، طراحی صحنه‌ها و تدوین‌های منطقی، نکات مثبتی بودند که تا به امروز منتقدان را راضی نگاه داشته است.

مخاطبان هم در نظرسنجی‌های چند روزه، فیلم «رخ دیوانه» ساخته ابوالحسن داوودی را بهترین فیلم این چند روز دانستند. نام فیلم‌های عصر یخبندان به کارگردانی مصطفی کیایی و کوچه بی‌نام ساخته هاتف علیمردانی در ردیف‌های دوم وسوم جدول اقبال تماشگران نوشته شده است.

برخی منتقدان با اذعان به این مطلب که برخی فیلم‌های بخش نگاه نو، که مربوط به فیلمسازانی است که نخستین کارخود را تجربه کرده اند، شایسته حضور در بخش مسابقه اصلی را داشتند، رضایت خود از حضور فیلمسازان جوان و نسل نو در این دوره از جشنواره را پنهان نکردند.

اما مهمترین اتفاق جشنواره امسال، اضافه شدن بخش هنر و تجربه است که فضا را برای نمایش و معرفی فیلم های فیلمسازان مستقل یا فیلم های خوب در آرشیو مانده فراهم کرده است. دوازده فیلم در قالب این بخش اکران خواهد شد که در نهایت از دو فیلم قدردانی خواهد شد.

همچون دوره‌های گذشته هم، فیلمسازانی بودند که نام فیلم‌هایشان به دلیل ممیزی‌های نانوشته از ورود به گردونه جشنواره خط خورد. آنها اعتراض کردند اما ظاهرا کسی صدایشان را نشنید.

XS
SM
MD
LG