لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۲

روند فزاینده اعدام‌ها در ایران؛ اجرای ۲۸ حکم اعدام در چهار روز


سازمان حقوق بشر ایران، مستقر در نروژ، روز چهارشنبه ۲۵ خرداد از اعدام هشت زندانی در زندان رجایی‌شهر خبر داد و اعلام کرد که طی دو هفته گذشته حدود ۵۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند. این نهاد می‌گوید جمهوری اسلامی از اعدام به عنوان ابزاری برای سرکوب استفاده می‌کند.

به گفته سازمان حقوق بشر ایران، این هشت نفر که همگی مرد بودند صبح روز چهارشنبه در محوطه زندان رجایی‌شهر و به اتهام قتل عمد به طناب دار آویخته شدند.

بر اساس این گزارش حکم افراد اعدامی «قصاص نفس» اعلام شده است. قصاص نفس مجازاتی است که بر اساس قانون مجازات اسلامی تصمیم‌گیری در مورد اجرای آن بر عهده خانواده مقتول یا همان اولیای دم است. این درحالی است که مدافعان حقوق بشر همواره از حکم «قصاص» انتقاد می‌کنند و بارها گفته‌اند که مجازات فرد مجرم باید توسط قاضی تعیین شود نه توسط خانواده مقتول.

سازمان حقوق بشر ایران با انتقاد از نقص قوانین جمهوری اسلامی در این زمینه، نوشته که عدم درجه‌بندی برای قتل در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

به‌جز هشت نفری که امروز حکم اعدامشان اجرا شد، طی روزهای شنبه تا دوشنبه هم دست‌کم ۲۰ نفر در زندان‌های زاهدان، زابل، جیرفت، شیراز، زنجان، گرگان و کرمانشاه اعدام شدند که اتهام بیشتر آنان قتل عمد یا قاچاق مواد مخدر بود. این در حالی است که مدافعان حقوق بشر می‌گویند بنا بر قوانین بین‌المللی قاچاق مواد مخدر در ردیف جرایم جدی و بزرگ قرار نمی‌گیرد و نباید مشمول مجازات اعدام شود.

این نهاد که اخبار مربوط به اعدام‌ها در ایران را پیگیری می‌کند، همچنین اعلام کرده که طی دو هفته گذشته حدود ۵۰ نفر در ایران به دار آویخته شدند و به این ترتیب تعداد کل اعدام‌های سال جاری میلادی تا امروز به ۲۲۶ نفر رسیده است.

سازمان حقوق بشر ایران هفته گذشته نیز نسبت به افزایش یک و نیم برابری اعدام‌ها در پنج ماه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته هشدار داده بود.
این نهاد اعلام کرده که در اردیبهشت امسال بالاترین آمار اعدام ماهانه طی پنج سال گذشته به ثبت رسیده است.

در این گزارش آمده است: «بررسی روند اعدام‌ها در ایران نشان می‌دهد که رویدادهای سیاسی بر تعداد اعدام‌ها اثر مستقیم دارد. مثلا در آستانه انتخابات به دلیل نیاز به رای مردم، اعدام‌ها کاهش می‌یابد و در زمان اعتراضات آمار اعدام‌ها بالا می‌رود.»

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید جمهوری اسلامی از اعدام به عنوان ابزاری برای سرکوب استفاده می‌کند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود آورده است که در سال ۲۰۲۱ میلادی ایران با دست‌کم ۳۱۴ اعدام، مسئول ۵۴ درصد از کل اعدام‌های ثبت‌شده در جهان بوده است.

علاوه بر این عفو بین‌الملل می‌گوید بیشتر افرادی که در ایران اعدام می‌شوند، از روند دادرسی عادلانه محروم بوده‌اند و اعتراف‌های آنان تحت شکنجه انجام شده است.

ایران پس از چین دومین کشور جهان از نظر شمار بالای اعدام است.

XS
SM
MD
LG