لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۵

بانک مرکزی ایران از آغاز خرید و فروش ارز به قیمت بازار در بانک ها خبر داد


بانک مرکزی جمهوری اسلامی اعلام کرد که فعالان اقتصادی از این پس می توانند برای خرید و فروش ارز به قیمت بازار به بانک ها مراجعه کنند.

بنا به اعلام روز شنبه چهارم دی ماه بانک مرکزی، با ابلاغ «دستورالعمل و ضوابط اجرایی خرید و فروش ارز به نرخ بازار»، بانک‌های دارای مجوز فعالیت ارزی می‌توانند ارز خریداری شده از فروشندگانی نظیر صادرکنندگان را خریداری کرده و در چارچوب مجموعه مقررات ارزی یا از طریق صرافی‌های معتبر به فروش برسانند.

در حال حاضر دلار، که رایج ترین ارز خارجی مورد معامله در ایران است، با دو قیمت رسمی(دولتی) و آزاد به فروش می رسد. هر دلار دولتی به قیمت سه هزار و ۲۳۰ تومان به فروش می‌رسد، در حالی که نرخ دلار در بازار آزاد حدود چهار هزار و صد تومان است.

در این بین دولت تلاش می‌کند با افزایش نرخ دلار رسمی و آزاد را به هم نزدیک کند اما افزایش ناگهانی نرخ دلار آزاد طی روزهای اخیر، این فاصله را بار دیگر افزایش داده است.

در اطلاعیه بانک مرکزی ایران با اعلام اینکه این بانک نیاز ارزی بانک ها را رفع و منابع آنها را تامین می‌کند، آمده است: «دستورالعمل و ضوابط اجرایی خرید و فروش به نرخ بازار درصدد است عملیات ارزی اشخاص حقیقی و حقوقی را به کانال بانکی هدایت و ریسک عملیاتی فعالان اقتصادی را کاهش دهد.»

بر اساس این اطلاعیه، نرخ خرید و فروش ارز بر اساس توافق بانک و مشتری تعیین خواهد شد.

نوسان نرخ ارز در ایران یکی از دلایل بی‌ثباتی در بازار، پرخطر بودن سرمایه‌گذاری در تولید و نوسان قیمت‌ها عنوان شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG