لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۵

ادامه التهاب در بازار ارز ایران


در ایران التهاب در بازار ارز روز دوشنبه هم ادامه داشت و هر دلار آمریکا از مرز شش هزار تومان هم گذشت. خبرها و تصاویر دریافتی در تهران گویای تشکیل صف های طویل در مقابل صرافی های بزرگ برای تبدیل ریال به ارزهای معتبر از جمله دلار آمریکا است.

در ایران، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ایران روز دوشنبه ضمن غیرقابل قبول خواندن وضعیت فعلی پولی کشور گفت این وضعیت برخلاف میل ماست و تاکنون در آن موفق نبوده ایم.

سیامک شجاعی، اقتصاددان و استاد دانشگاه ویلیام پترسون نیوجرسی در آمریکا، مسائل سیاسی در کشور و خارج از آن را عامل مهمی در رکورد شکنی های پی در پی نرخ ارز در ایران می داند.

التهاب در بازار ارز از روزهای ابتدایی سال ۱۳۹۷ و در حالی آغاز شد که اقتصاد ایران در ایام نوروز در پایین ترین سطح فعالیت خود قرار داشت.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران در آن موقع ترقی ارزش دلار را ناشی از خروج ناگهانی ۳۰ میلیارد دلار ارز از کشور در روزهای پایانی سال ۱۳۹۶ دانسته بود. برخی از مقامات بانکی هم از تهدید آمریکا به خروج از برجام در ارتباط با برنامه موشکی بالیستیک و اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه را از عوامل موثر و اصلی در این التهاب یاد کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG