لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۶

فرمانده پلیس تهران از بازداشت ۱۲ نفر به اتهام اخلال در بازار ارز خبر داد


صف متقاضیان خرید ارز مقابل صرافی ها در تهران
صف متقاضیان خرید ارز مقابل صرافی ها در تهران

حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد که در اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ۱۲ نفر به عنوان «اخلالگر» بازار ارز به همراه وجوه نقد بازداشت شده‌اند.

حسین رحیمی روز چهارشنبه ۲۲ فروردین گفت که این افراد با رصدهای سایبری شناسایی شدند و تحقیقات در حال انجام است.

حسین رحیمی همچنین گفت که با هماهنگی بانک مرکزی صرافی های فاقد مجوز پلمپ خواهند شد و تا کنون ۱۶ صرافی پلمپ شده اند.

اعلام بازداشت این ۱۲ نفر یک روز پس از اطلاعیه بانک مرکزی ایران درباره نرخ جدید ارز صورت گرفت. این اطلاعیه که پس از صعود نرخ دلار در بازار آزاد ارز به حدود ۶ هزار تومان منتشر شد، از تصمیم دولت برای تک نرخی کردن ارز خبر داد.

بانک مرکزی در اطلاعیه خود نرخ هر دلار آمریکا را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد و خرید و فروش دلار با هر قیمتی به جز آن را غیرقانونی خواند. بانک مرکزی همچنین اعلام کرد که خرید و فروش ارز خارج از سیستم بانکی و صرافی‌های مجاز، قاچاق محسوب می شود، نگهداری ارز معادل ۱۰ هزار یورو نیز غیرقانونی است و دارندگان چنین مبلغی تا پایان فروردین فرصت دارند که پول خود را در حساب ارزی یکی از بانکها سپرده گذاری کنند.

با وجود اعلام بانک مرکزی مبنی بر ارائه ارز ۴۲۰۰ تومانی در صرافی‌های مجاز، روز سه‌شنبه کسانی که در صف‌های طولانی مقابل صرافی ها منتظر دریافت ارز بودند دست خالی بازگشتند. گزارش‌ها حاکی از آن است که صرافی‌های مجاز به متقاضیان اعلام کردند که ارز دولتی نرسید و دلار برای فروش نداشتند.

اما گزارش‌ها از بازار ارز تهران در روز چهارشنبه حاکی از آن است که با وجود حضور ماموران پلیس، برخی از دلالان دستفروش همچنان به فروش دلار آزاد ادامه می‌دهند. خبرگزاری‌های داخلی ایران نرخ فروش دلار آزاد توسط این دلالان را بین ۵۰۲۰ تا ۵۵۰۰ اعلام کردند.

از سوی دیگر، در پی اعلام ارز تک نرخی ۴۲۰۰ تومانی از سوی دولت، شاخص بورس تهران روز چهارشنبه برای دومین روز پیاپی، افت کرد. این در حالیست که ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران تاثیر تصمیمات ارزی دولت در دو روز گذشته را مثبت دانست.

ارز مسافرتی، هزار یورو

در تحولی دیگر در خرید و فروش ارز در ایران، بانک مرکزی روز چهارشنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که میزان فروش مجاز ارز به مسافران خارج از کشور، ۱۰۰۰ یورو برای یک بار در سال است. این ارز در فرودگاه و پیش از خروج از کشور تحویل داده می شود.

راه حل مکارم شیرازی: اعدام «چند مهره اصلی دلال ارز»

در همین حال، با توجه به شوک بازار ارز در روزهای اخیر و همزمان با اعلام بازداشت ۱۲ نفر به اتهام اخلال در بازار ارز، آیت الله مکارم شیرازی خواهان اعدام عده‌ای شده که از آنان به عنوان «چند مهره اصلی دلال ارز» یاد کرده است. او خواستار برخورد قاطع با افرادی که آنها را مفسد اقتصادی خواند، شد.

او گفت با این کار سایرین حساب خود را می دانند.​

دلایل افزایش نرخ ارز

طی ماههای اخیر برخی از کارشناسان نگرانی از بازگشت تحریم ها در صورت خروج آمریکا از برجام، ناآرامی های دی ماه، افزایش نقدینگی و مشکلات دولت ایران برای وارد کردن پول فروش نفت به کشور را از دلایل افزایش نرخ ارز اعلام کردند.

این در حالیست که سیامک شجاعی، اقتصاددان و استاد دانشگاه ویلیام پترسون نیوجرسی آمریکا، علل دیگری را هم دخیل می‌داند.

آقای شجاعی که چندی پیش در پی عبور قیمت ارز از ۵۱۰۰ تومان با صدای آمریکا گفت و گو کرد، مساله دیگر را بی‌اعتمادی مردم به وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور دانست و گفت که سرمایه داران بزرگ داخلی به هر شکلی که شده سرمایه های خود را از کشور خارج می‌کنند.

او به ثبت بیش از ۵۰ هزار موسسه مالی و اقتصادی ایرانی در امارات و همچنین تحقق نیافتن درآمد نفتی ۴۱ میلیارد دلاری که وزیر نفت وعده داده بود اشاره کرد.

او همچنین گفت که تصمیم دولت در تزریق حجم زیاد ارز به بازار برای پایین آوردن نرخ دلار، اشتباه بود چرا که ذخایر ارزی کشور را خالی کرد و نرخ ارز دوباره بالا رفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG