لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

ارزش هر دلار به ۵۱۱۰ تومان رسید؛ بازار ارز رکورد زد


نرخ هر دلار آمریکا پس از چند هفته ثبات با عبور از مرز ۵ هزار تومان رکورد زد.

گزارش ها از بازار ارز تهران حاکی از آن است که ارزش هر دلار آمریکا در آخرین ساعات خرید و فروش ارز در روز دوشنبه ۶ فروردین به ۵۱۱۰ تومان رسید.

افزایش نرخ ارز در ایران از حدود شش ماه پیش آغاز شد اما در دو ماه گذشته با رسیدن نرخ دلار به حدود ۴۹۰۰ تومان دولت تلاش کرد تا با بازداشت دلالان و فروشندگان غیرمجاز و افزایش نرخ بهره سپرده های بانکی برای جذب سرمایه‌های سرگردان، نرخ ارز را ثابت نگه دارد.

از آن هنگام، فروش ارز در بازار نیز به دو قیمت بانکی و آزاد صورت می‌گیرد. دلار بانکی از طریق برخی از بانکها و صرافی‌ها به طور محدود عرضه می‌شود اما دلار آزاد، ۳۰۰ تومان گرانتر، توسط دستفروشان عرضه می‌شود.

حال در اولین روزهای آغاز به کار بازار در سال نو، قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد به ۵۱۱۰ تومان و قیمت یورو به ۶۱۷۰ رسیده و رکورد جدیدی را ثبت کرده است.

در این بین به نظر می رسد در این افزایش قیمت، بانک مرکزی نیز نقش داشته است چرا که به نوشته خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، روز دوشنبه ابتدا صرافی‌های منتخب بانکی که باید دلار را به نرخ مصوب بانک مرکزی به فروش برسانند، «هر دلار را با ۱۴۴ تومان افزایش نسبت به روز قبل به قیمت ۴۸۸۹ تومان عرضه کردند و به تبع آن هر دلار در بازار آزاد به قیمت ۵۰۴۹ تومان عرضه شد.»

طی ماههای اخیر برخی از کارشناسان نگرانی از بازگشت تحریم ها در صورت خروج آمریکا از برجام، ناآرامی های دی ماه، افزایش نقدینگی و مشکلات دولت ایران برای وارد کردن پول فروش نفت به کشور را از دلایل افزایش نرخ ارز اعلام کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG