لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

صالحی و مونیز بر پایبندی به اجرای کامل برجام تاکید کردند


صالحی و مونیز در جریان مذاکرات هسته ای، آرشیو
صالحی و مونیز در جریان مذاکرات هسته ای، آرشیو

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در دیدار با ارنست مونیز، وزیر انرژی ایالات متحده، در واکنش به تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله ایران، خواستار پایبندی آمریکا به برجام شد.

علی اکبر صالحی که برای شرکت در کنفرانس امنیت هسته‌ای در وین حضور دارد، یکشنبه شب ۱۶ آذر در دیدار با ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا نسبت به تمدید قانون تحریم‌های در کنگره آمریکا ابراز نگرانی کرد.

آقای صالحی در این دیدار با اشاره به پایبندی ایران به تعهدات خود، خواستار پایبندی آمریکا به تعهدات خود در این زمینه به ویژه جلوگیری از اجرایی شدن مصوبه اخیر کنگره شد.

در این دیدار ارنست مونیز هم با بیان اینکه اعتراض ایران را به رئیس جمهوری آمریکا منتقل خواهد کرد، گفت که دولت ایالات متحده به برجام پایبند است و رئیس جمهوری این کشور با استفاده از اختیارات خود همچنان جلوی اجرای آن بخش از این قانون که مطابق با برجام نبایستی اجرا شوند، را خواهد گرفت.

تمدید قانون تحریم‌های ۱۰ ساله ایران که هفته گذشته به تصویب سنای آمریکا رسید، انتقاد مقامات جمهوری اسلامی را برانگیخت. ایران معتقد است که این مصوبه توافق هسته‌ای را نقض می‌کند و نباید از سوی دولت آمریکا اجرایی شود. این در حالیست که سخنگوی کاخ سفید روز جمعه گفت که رئیس جمهوری آمریکا مصوبه کنگره آمریکا را مغایر با برجام نمی‌داند و آن را امضا خواهد کرد.

قانون گذاران آمریکایی نیز می‌گویند تاکنون هیچ یک از شرکای آمریکا در برجام نگفته است که مصوبه تمدید قانون تحریم ایران با برجام مغایرت دارد چرا که این مصوبه صرفا تحریم‌هایی که تاکنون وجود داشته را تمدید کرده است.

همزمان با تصویب تمدید تحریم های ۱۰ ساله آمریکا علیه ایران، قانون گذاران هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه، این مصوبه را گامی مهم در جهت مقابله با تهدیدهای ناشی از حمایت ایران از گروه های تروریستی، برنامه‌های موشکی این کشور و نیز ابزاری برای وادار ساختن ایران در احترام به حقوق بشر دانستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG