لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۴

تاکید کمیته روابط خارجی سنا بر لزوم برخورد با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه، همزمان با حفظ برجام


کمیته روابط خارجی سنای آمریکا عصر سه شنبه به وقت محلی، در نشستی با عنوان «شکست دادن تهدید شبکه ایران: گزینه‌های رویارویی با پراکسی‌های ایران»، به بررسی فعالیت های بی ثبات کننده تهران در خاور میانه با وجود اجرای توافق هسته ای پرداخت و ضمن تاکید بر لزوم برخورد با این فعالیت‌ها، بر پایبندی کنگره به توافق تاکید کرد.

به گفته سناتور باب کورکر، رئیس کمیته، ایران با حمایت از حزب الله در لبنان و ارسال سلاح و انواع موشک به آن گروه شبه نظامی، امنیت اسرائیل را تهدید می‌کند، و با حمایت از حوثی‌ها در یمن و تجهیز آنها، امنیت نیروهای نظامی آمریکا و همپیمان واشنگتن در منطقه، یعنی عربستان سعودی، را به خطر می‌اندازد.

وی در ادامه گفت، یکی از دلایلی که من با توافق هسته‌ای سال گذشته با ایران مخالف بودم این بود که چنین توافقی می توانست به تقویت این فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران در منطقه کمک کند.

سناتور بن کاردن، عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا نیز سپس در همین زمینه گفت، من هم از برجام حمایت نکردم؛ چرا که در آن به حمایت ایران از تروریسم، و حمایت از رژیم بشار اسد در سوریه و همچنین کارنامه حقوق بشری حکومت ایران پرداخته نمی‌شد.

سناتور کاردن نیز با اشاره به حمایت ایران از گروه های شبه نظامی شیعه در عراق، و سوریه و لبنان، گفت «شبکه تهدید ایران» یک چالش مشترک است و از این رو یک راه حل مشترک می‌طلبد؛ که نیازمند همکاری و هماهنگی بین المللی خواهد بود.

وی با اشاره به توافق جامع هسته‌ای تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی و ایران، و این که با گذشت یک سال از اجرای رسمی توافق نمی‌توان بدون در نظر گرفتن ریسک‌ها و خطرات احتمالی آن را کنار گذاشت، تاکید کرد که ما متعهد به برجام هستیم و اجرای آن را ادامه می‌دهیم.

با این حال سناتور کاردن گفت، در موارد غیرهسته‌ای که به آنها اشاره شد، کنگره به اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران ادامه می‌دهد و امیدوارم نشست امروز در نحوه برخورد با این فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران در منطقه کمک کننده باشد.

در ادامه نشست، دیگر اعضای کمیته به مواردی از فعالیت های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه و این که چگونه توافق جامع اتمی به فعالیت های این نهاد انقلابی نظامی ایران در منطقه کمک کرده است، اشاره و نظراتی را هم درباره نحوه برخورد با این موضوع مطرح کردند.

باب کورکر و بن کاردن پیشتر در روز سه شنبه در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا در همین زمینه گفته بودند که اجرای برجام تهدید جنگ را از منطقه برداشت و بهتر است که ادامه پیدا کند و ابراز امیدواری کردند که دولت جدید آمریکا آن را ادامه داده و اجرا کند.

با این حال این دو عضو بلندپایه سنای آمریکا گفتند که از سوی دیگر باید راهکارهایی پیدا کرد تا جلوی رفتارهای بد ایران را در منطقه بگیریم که یک نمونه از آن لایحه تمدید قانون تحریم‌ها در کنگره آمریکا است.

جلسه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا درباره ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:52 0:00

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG