لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۲

دادستان کل ایران: کوچک‌ترین تخلف از موازین انتخاباتی را تحمل نمی‌کنیم


ابراهیم رئیس دادستان کل کشور در نشست مشترک پلیس فتا و قوه قضائیه در تهران - ۱۲ دی ۱۳۹۴

دادستان کل ایران روز شنبه با اعلام این که "هیچ تخلفی در فضای مجازی" در ایام باقی مانده تا انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان جایز نیست، "کوچک‌ترین تخلف از موازین اخلاقی و قانونی" را غیرقابل تحمل خواند و بر "برخورد شدید" دستگاه قضایی با متخلفان تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، ابراهیم رئیسی در نشست مشترک پلیس فتا و قضات رسیدگی کننده به پرونده جرایم اینترنتی، با اشاره به این که عده‌ای در فضای رقابتی انتخابات در جهت رأی آوری تلاش می کنند، نقش فضای مجازی در این زمینه را بسیار مهم خواند و هشدار داد "کوچک ترین تخلف از موازین قانونی، یا ایجاد فضایی ناسالم و باطل، به هیچ عنوان قابل تحمل نخواهد بود."

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، روز هفتم اسفند ماه سال جاری به طور همزمان برگزار خواهد شد. با پایان یافتن مهلت ثبت نام داوطلبان نامزدی در این دو انتخابات، روند بررسی صلاحیت ثبت نام کنندگان از هفته گذشته آغاز شده است.

به دنبال پیروزی حسن روحانی نامزد میانه رو انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ و رسیدن به یک توافق جامع با غرب، به ویژه با ایالات متحده آمریکا، بر سر برنامه هسته‌ای جنجال‌‌برانگیز ایران، میانه روها و اصلاح‌طلبان انگیزه بیستری برای حضور در انتخابات، در مقایسه با دوره قبل، پیدا کرده‌اند.

بیش از ۱۲ هزار نفر برای انتخابات مجلس ۲۹۰ نفره شورای اسلامی و حدود ۸۰۰ نفر هم برای مجلس ۸۸ نفری خبرگان رهبری ثبت نام کرده‌اند؛ که در مقایسه با دوره قبل افزایش چشم‌گیری داشته است. افزایشی که دبیر شورای نگهبان، نهادی که مسئولیت بررسی صلاحیت داوطلبان و نظارت بر انتخابات را بر عهده دارد، آن را "ابهام برانگیز" خواند.

حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی، در نشست مشترک امروز پلیس فتا و قوه قضائیه، این پیشنهاد را مطرح کرد که نیروی انتظامی و دستگاه قضایی کمیته مشترکی ایجاد کنند که به گفته او برای "هماهنگی بیشتر"، جلسات مشترکی را تا روز انتخابات برگزار کنند.

انتخابات این دوره مجلس خبرگان – نهادی که وظیفه نظارت بر عملکرد رهبر جمهوری اسلامی را بر عهده دارد، اما از دید منتقدان چندان به این وظیفه عمل نکرده است – از اهمیت بیشتری در مقایسه با دوره‌های قبل برخوردار است؛ چرا که با توجه به وضعیت جسمانی آیت‌الله علی خامنه‌ای و سن بالای او، احتمال طرح موضوع جانشینی او در این دوره، افزایش یافته است.

همین امر باعث شده برخی اصولگرایان در مورد بروز "فتنه‌ای دیگر" هشدار دهند و در آخرین مورد، احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد و احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران روز چهارشنبه درباره حضور "فتنه‌گران" در انتخابات پیش رو و تکرار اعتراضات مردمی سال ۸۸ هشدار دادند.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران از اعتراض‌های مردمی پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری ۱۳۸۸، که مجر به انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد شد، به عنوان "فتنه" یاد می‌کنند.

XS
SM
MD
LG