لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۰

رشد ۶۲ درصدی داوطلبان کاندیداتوری در مجلس خبرگان؛ یزدی: باید مراقب بود


پدر و پسری که در قم داوطلب کاندیداتوری مجلس خبرگان شده‌اند
پدر و پسری که در قم داوطلب کاندیداتوری مجلس خبرگان شده‌اند

بنا به اعلام ستاد انتخابات وزارت کشور ایران، ۸۰۱ نفر داوطلب شرکت در پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری شده‌اند که این تعداد، افزایش قابل توجهی نسبت به دوره پیش دارد.

همچنین با فرض تایید صلاحیت بخش عمده ثبت‌نام کنندگان، تعداد کاندیداهای این دوره به رکوردی در تاریخ انتخابات مجلس خبرگان تبدیل خواهد شد.

این تعداد بالای داوطلبان مورد انتقاد محمد یزدی، رئیس مجلس خبرگان رهبری قرار گرفته است.

آقای یزدی گفته که باید "مراقب" بود چون "به نظر می‌رسد اهداف دیگری پشت پرده این نام‌ نویسی‌ها است".

حضور زنان داوطلب کاندیداتوری مجلس خبرگان هم باعث نگرانی محمد یزدی شده و گفته است: "متاسفانه می‌بینیم خانمی با یک وضعیت نامناسب و با بدحجابی برای مجلس خبرگان ثبت ‌نام می‌کند و بعد هم مطرح می‌شود که ثبت‌ نام مشکلی ندارد و برای همگان آزاد است."

در دو دوره اخیر، شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت نامزدها، امتحان‌هایی برگزار کرده است و تاکنون صلاحیت هیچ زنی برای حضور در انتخابات مجلس خبرگان تایید نشده است.

در این دوره ۱۶ زن داوطلب کاندیداتوری شده‌اند.

در دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری که در سال ۱۳۸۵ برگزار شد ۴۹۳ نفر داوطلب کاندیداتوری شده بودند.

در میان داوطلبان این دوره، تهران بیشترین اقبال را داشته به طوری که ۱۷۶ نفر از تهران داوطلب کاندیداتوری شده‌اند و پس از آن اصفهان با ۱۶۱ نفر و آذربایجان غربی با ۴۶ نفر بیشترین تعداد داوطلب را دارند.

همچنین اعلام شده که در میان افرادی که ثبت‌ نام کرده‌اند، ۱۰۳ نفر مدرک دکترا، ۹۵ نفر فوق‌لیسانس، ۴۹ نفر لیسانس، ۴ نفر فوق‌دیپلم و ۸۸ نفر دیپلم دارند. بقیه هم دارای تحصیلات حوزوی هستند.

انتخابات مجلس خبرگان روز هفتم اسفند ماه امسال، همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی، برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG