لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۱

نقد احمد توکلی بر تعجب جنتی از آمار بالای داوطلبان نامزدی انتخابات


احمد جنتی دبیر شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
احمد جنتی دبیر شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

احمد توکلی، نماینده مجلس و از چهره‌های اصولگرا در یادداشت کوتاهی که در وبسایت خود، الف، منتشر کرده، از سخنان احمد جنتی دبیر شورای نگهبان درباره "افزایش غیرمنتظره" داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان انتقاد کرده است.

آقای توکلی سخنان دبیر شورای نگهبان و "ابراز تعجب تردیدآمیز" این مقام درباره آمار بالای ثبت نام کنندگان برای نامزدی در انتخابات را به صلاح نهاد شورای نگهبان ندانست و آن را موجب تردید در بی طرفی شورای نگهبان دانست.

این نماینده مجلس در پایان یادداشت خود نوشت: باید توجه کرد که در روزهای انتخابات شخصیت حقیقی و حقوقی اعضای شورای نگهبان نزد افکار عمومی قابل تفکیک نیست و نباید با برخی اظهارات زمینه‌ساز سوء استفاده‌ها و سوء تعبیرها را فراهم ساخت.

دبیر شورای نگهبان - نهاد ناظر بر انتخابات که صلاحیت نامزدها را نیز تایید یا رد می‌کند - در خطبه‌های نماز جمعه چهارم دی گفت: "متاسفانه آمار ثبت‌نامی‌ها مدام در حال افزایش است، آمار ثبت‌نام کاندیداهای خبرگان رهبری بالا رفته است، آمار ثبت‌نامی‌های مجلس هم بالا رفته و همچنان در حال افزایش است."

احمد جنتی که عضو مجلس خبرگان نیز هست، اضافه کرد: "برای من ابهام دارد که خیلی از افرادی که واقعا ثبت نام می‌کنند، مثلا ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفری که در انتخابات خبرگان ثبت نام کردند، مجتهد هستند؟"

این سخنان آقای جنتی پیش از پایان نام نویسی بیان شده بود. وزیر کشور ایران در پایان مهلت نام نویسی انتخابات اعلام کرد که بیش از ۱۲ هزار نفر برای نامزدی مجلس شورای اسلامی و بیش از ۸۰۰ نفر هم برای نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان نام نویسی کرده‌اند؛ آماری بی سابقه در تاریخ جمهوری اسلامی.

سخنان دبیر شورای نگهبان در حالی مورد انتقاد قرار گرفته که وی پیشتر نیز به دلیل حمایت از محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران، یک ماه قبل از نامزدی او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، مورد انتقاد قرار گرفته بود.

منتقدان، آقای جنتی را به جانبداری از احمدی‌نژاد متهم کردند، در حالی که شورای نگهبان نباید به عنوان ناظر انتخابات، جانب کاندیدایی را بگیرد.

XS
SM
MD
LG