لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

با ثبت نام روحانی و جنتی برای خبرگان؛ مجری و ناظر انتخابات کاندیدا شدند


رئیس جمهوری به عنوان مجری برگزاری انتخابات و رئیس شورای نگهبان به عنوان نهاد بررسی و تعیین صلاحیت کاندیداها، خودشان هم کاندیدا هستند.
رئیس جمهوری به عنوان مجری برگزاری انتخابات و رئیس شورای نگهبان به عنوان نهاد بررسی و تعیین صلاحیت کاندیداها، خودشان هم کاندیدا هستند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و عضو فعلی مجلس خبرگان رهبری در انتخابات مجلس خبرگان ثبت نام کرد.روز یکشنبه احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان هم برای حضور در انتخابات مجلس خبرگان ثبت نام کرده بود.

به این ترتیب، رئیس جمهوری به عنوان مجری برگزاری انتخابات و رئیس شورای نگهبان به عنوان نهاد بررسی و تعیین صلاحیت کاندیداها، خود کاندیدای حضور در این انتخابات هستند.

حسن روحانی که پیش از این اظهارنظرش درباره حدود اختیارات شورای نگهبان در انتخابات مجلس جنجالی شده بود، پس از ثبت نام عنوان کرد: " کشور ما کشور قانون است و شورای نگهبان بی تردید بر مبنای قانون عمل می‌کند".

او تاکید کرد که "اگر خدای نکرده در گوشه‌ای از اجرا تخلف باشد، این دولت با شدت برخورد خواهد کرد."

رئیس جمهوری ایران حضور زنان در مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی را تاکید کرد و ایران را یکی از کشورهای "پیشرفته" جهان در زمینه مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان توصیف کرد.

به گفته آقای روحانی، کاندیداتوری زنان در این دو انتخابات برای "افکار عمومی جهان" هم مهم است تا "واقعیت این کشور را درک کنند که در این کشور هیچ چیز برمبنای جنسیت نیست و بلکه بر مبنای شایستگی است."

با این که در قطعنامه‌ اخیر سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، از تلاش‌های دولت روحانی برای کاهش نابرابری‌ها و تبعیض علیه اقلیت‌ها و زنان ایرانی استقبال شده است اما ایران یکی از کشورهایی است که در زمینه مشارکت سیاسی زنان در جایگاه پایینی قرار دارد و نابرابری جنسیتی در حوزه‌های مختلفی وجود دارد.

تاکنون صلاحیت هیچ زنی برای حضور در انتخابات مجلس خبرگان تایید نشده است.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم روز دوشنبه برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان ثبت نام کرد. سخنان اخیر آقای رفسنجانی درباره وظایف مجلس خبرگان و احتمال تشکیل شورای رهبری با اعتراضات بسیاری مواجه شده است.

بنا بر اعلام ستاد انتخابات کشور تا ساعت ۱۶ روز یکشنبه، ۱۶۰۹ نفر برای انتخابات مجلس و ۲۳۵ نفر برای انتخابات خبرگان رهبری ثبت‌نام کرده‌اند.

تعداد کاندیداهای زن در مجلس خبرگان ۲۹ نفر و تعداد کاندیداهای زن مجلس نیز ۱۰۵ نفر بوده است.

XS
SM
MD
LG