لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۸

واکنش شورای نگهبان به شایعه رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی: هنوز کسی ردصلاحیت‌ نشده است


به گفته سخنگوی شورای نگهبان "قاعده این است که همه باید در امتحان کتبی شرکت کنند".
به گفته سخنگوی شورای نگهبان "قاعده این است که همه باید در امتحان کتبی شرکت کنند".

سخنگوی شورای نگهبان با تکذیب اخبار منتشر شده درباره رد صلاحیت برخی داوطلبان کاندیداتوری در انتحابات مجلس خبرگان، از تعیین تاریخی برای برگزاری دومین آزمون کتبی برای تایید صلاحیت داوطلبان خبر داد.

پیش از این خبرگزاری موج به نقل از یک منبع آگاه خبر داده بود که صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی برای انتخابات مجلس خبرگان رد شده است.

نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا تاکید کرد که کار بررسی صلاحیت داوطلبان کاندیداتوری در پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری به تازگی شروع شده و تا پایان مهلت یک ماهه نتایج اعلام نخواهد شد.

آقای ابراهیمیان گفت: "هرگونه پیشگویی بی‌اثر و بی‌فایده است و ما مواضع خود را در مورد صلاحیت‌ها در زمان قانونی رسما اعلام می‌کنیم و نسبت به همه گمانی‌زنی‌ها بی‌اعتنا هستیم."

در برخی رسانه‌ها عنوان شده بود که صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی و قدرت‌الله علیخانی برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان رد شده است.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین عنوان کرد که در تاریخ ۱۵ دی ماه آزمون کتبی برای تعیین سطح علمی و فقهی داوطلبان برگزار خواهد شد.

به گفته او، " قاعده این است که همه باید در امتحان کتبی شرکت کنند و به طور استثنا اگر آقایان تشخیص دادند که شرایط اجتهاد در فردی مسلم است و به هر طریقی از جمله اینکه از قبل او را می‌شناختند یا اینکه این قدر فرد اقتدار علمی دارد که اجتهادش برای همه ثابت شده باشد، آن وقت ممکن است که فردی را از شرکت در آزمون کتبی مستثنی کنند و او در امتحان کتبی شرکت نکند."

نخستین آزمون تعیین سطح داوطلبان قبل از آغاز ثبت‌نام‌ها انجام شده و این دومین آزمون است. همچنین ممکن است از برخی داوطلبان آزمون شفاهی هم گرفته شود.

شورای نگهبان در حالی وظیفه تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان را برعهده دارد که برخی اعضای این شورا مانند احمد جنتی، محمد یزدی و محمود هاشمی شاهرودی خود داوطلب کاندیداتوری مجلس خبرگان هستند.

انتخابات مجلس خبرگان روز هفتم اسفند ماه امسال، همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی، برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG