لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۵

بیش ۱۲ هزار نفر برای نامزدی انتخابات مجلس در ایران نام نویسی کردند


تعداد متقاضیان نامزدی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در آخرین روز نام نویسی به رقم بی‌سابقه ۱۲ هزار و ۱۲۳ نفر رسید.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران روز شنبه پنجم دی با اعلام این خبر گفت که تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس نسبت به دوره قبل دو برابر شده است.

به گفته او برای نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان هم ۸۰۱ نفر نام نویسی کرده‌اند که نسبت به دوره گذشته ۶۲ درصد افزایش داشته است.

افزایش داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان انتقاد دبیر شورای نگهبان و یک عضو برجسته این شورا را در پی داشت.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، روز جمعه چهارم دی در نماز جمعه تهران افزایش داوطلبان انتخابات را "ابهام برانگیز" خواند.

او گفت: "متأسفانه آمار ثبت نام‌ها در خبرگان و مجلس بالا رفته و این برای من ابهام است. آیا همه این افرادی که ثبت نام کرده‌اند خود را مجتهد می‌دانند؟"

دو روز پیش از این سخنان، آیت الله محمد یزدی، دیگر عضو فقهای شورای نگهبان نیز با انتقاد از افزایش تعداد نامزدهای انتخابات گفته بود این مساله عادی نیست. آقای یزدی علاوه بر عضویت در شورای نگهبان، ریاست مجلس خبرگان رهبری را نیز برعهده دارد.

ابراز نگرانی این دو فقیه عضو شورای نگهبان از افزایش نامزدهای انتخابات در حالی است که این نهاد وظیفه نظارت بر اجرای انتخابات مجلس و خبرگان رهبری را دارد.

با وجود این، وزیر کشور ایران از افزایش داوطلبان نامزدی انتخابات استقبال کرد و گفت: "این استقبال را از ثبت نام ها به فال نیک می گیریم."

آقای رحمانی فضلی در ادامه سخنان روز شنبه خود اعلام کرد که بررسی صلاحیت داوطلبان توسط هیات‌های اجرایی آغاز شده است. به گفته او هیات های اجرایی نتایج را هیات‌های نظارت استان اعلام خواهند کرد.

هیات‌های نظارت که وظیفه تایید صلاحیت نامزدها و نظارت بر انتخابات را بر عهده دارند زیر نظر شورای نگهبان فعالیت می‌کنند. عملکرد شورای نگهبان در تایید صلاحیت نامزدها و نظارت بر انتخابات همواره از سوی منتقدان جمهوری اسلامی مورد انتقاد بوده است.

انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان اسفند ماه امسال برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG