لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۱

با ابطال آرا توسط شورای نگهبان؛ نماینده اصلاح‌طلب بندرلنگه هم به مجلس نمی‌رود


نمونه‌ای از تبلیغات انتخاباتی خالد زمزم‌نژاد در بندر لنگه و بستک
نمونه‌ای از تبلیغات انتخاباتی خالد زمزم‌نژاد در بندر لنگه و بستک

شورای نگهبان با ابطال انتخابات در بندر لنگه، یک نماینده اصلاح‌طلب راه یافته به مجلس را حذف کرد. این شورا همچنین تصمیم گرفته تا در حوزه‌های انتخابیه تبریز و اهر که سه نماینده اصلاح‌طلب به مجلس راه پیدا کرده‌اند را بازشماری کند.

سیامک ره‌پیک، سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات روز چهارشنبه، ۲۹ اردیبهشت به خبرگزاری صدا و سیما گفت که "صحت انتخابات" در ۵۲ حوزه از ۵۵ حوزه‌ای که مرحله دومانتخابات مجلس دهم در آن برگزار شده، تایید شده است. اما انتخابات در حوزه انتخابیه بندر لنگه، بستک و پارسیان باطل شده است. در این حوزه استان هرمزگان، خالد زمزم‌نژاد از لیست ائتلاف امید(حامیان دولت) پیروز شده بود.

به گفته آقای ره‌پیک، انتخاب نماینده بندر لنگه و بستک به انتخابات میان دوره‌ای موکول خواهد شد.

همچنین اعلام شد که برخی حوزه‌های رای در تبریز و اهر "بررسی و بازشماری" خواهد شد.

در مرحله دوم انتخابات مجلس دهم در تبریز، زهرا ساعی و شهاب‌الدین بی‌مقدار اول و دوم شدند و محمدحسین فرهنگی از اصولگرایان و علیرضا منادی به عنوان کاندیدای مستقل نیز به مجلس راه پیدا کردند. محمدرضا میرتاج‌الدینی، معاون پارلمانی محمود احمدی‌نژاد که سابقه حضور در دوره‌های هفتم و هشتم را در کارنامه داشت، در این حوزه انتخابیه شکست خورد و یکی از چهره‌های شاخص ناکام اصولگرایان نام گرفت.

در اهر و هریس نیز بیت‌الله عبدالهی، کاندیدای اصلاح‌طلب به عنوان پیروز انتخابات اعلام شده بود.

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات گفته که نتایج بازشماری آرا در اهر تا پیش از آغاز به کار مجلس جدید اعلام خواهد شد اما تصمیم‌گیری در مورد تبریز ممکن است بیشتر طول بکشد.

وزارت کشور: وضعیت مینو خالقی تغییری نکرده است

از سوی دیگر هنوز وضعیت مینو خالقی، یکی از راه‌یافتگان اصلاح‌طلب به مجلس شورای اسلامی نامشخص است.

خبرگزاری فارس پیش از این ادعا کرده بود هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه تصمیم شورای نگهبان مبنی بر ابطال آرای این نماینده را تایید کرده است اما حسینعلی امیری، سخنگوی وزارت کشور روز چهارشنبه گفت: " هنوز تغییری در وضعیت خانم خالقی صورت نگرفته است. ما به شکل مرتب و به مناسبت‌های مختلف با اعضای شورای نگهبان جلسه و صحبت داریم، اما موضوع جدیدی به ما ابلاغ نشده است.

مینو خالقی، نامزد فهرست اصلاح طلبان در دور نخست انتخابات مجلس دهم به عنوان نفر سوم از پنج منتخب اصفهان به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کرد اما شورای نگهبان آرای او را باطل کرد. گفته می‌شود که انتشار تصاویری از خانم خالقی بدون حجاب اسلامی باعث ابطال آرای او شده است.

انتخابات دور اول و دوم مجلس شورای اسلامی در روزهای ۷ اسفند ۱۳۹۴ و ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ در ۲۰۷ حوزه انتخابیه برگزار شد. دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ۷ خرداد امسال آغاز به کار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG