لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۲

وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی راهی آمریکا شدند


علی طیب نیا، وزیر اقتصاد و دارایی
علی طیب نیا، وزیر اقتصاد و دارایی
وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران روز چهارشنبه برای شرکت در اجلاس مشترک پاییزه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی عازم امریکا شد.

به گزارش سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی علی طیب نیا در این سفر ریاست هیئتی بلند پایه متشکل از معاونان اقتصادی را برعهده دارد. بهروز علیشیری و شاپور محمدی، دو معاون وزارت اقتصاد آقای طیب نیا را دراین سفر همراهی می کنند.

مجمع عمومی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول هرسال دوبار در بهار و پاییز در واشنگتن برگزار می شود که در جریان آن وزیران اقتصادی کشورهای عضو و بانک های توسعه بین المللی به بررسی سیاست های بانک جهانی، بررسی حساب های مالی بانک جهانی و مسائل مربوط به امور مالی و پولی جهان و تعیین استراتژی سال آینده اقتصاد و امور مالی در جهان می پردازد.

هیئت ایرانی در این اجلاس در نشست های مجمع عمومی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول شرکت خواهد کرد . همچنین ضمن شرکت در جلسه وزیران گروه ۲۴ و جلسه کمیته توسعه، دیدارهایی نیز با برخی از مقام های ارشد کشورها خواهد داشت.

در این سفر، در حاشیه نشست ها، بنا بر برنامه ریزی هایی که از پیش تعیین شده، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران با معاونان ارشد بانک جهانی و رئیس بانک توسعه اسلامی دیدار می کند.

علی طیب نیا با اقتصاد دانان ایرانی و ایرانیان مقیم آمریکا نیز ملاقات هایی خواهد داشت که در جریان آنها ضمن آگاهی از آخرین تحولات و دستاوردها در زمینه اقتصاد، برنامه های دولت را برای جلب همکاری های فنی و سرمایه گذاری توسط ایرانیان مقیم آمریکا ارائه خواهد داد.

سفر رئیس کل بانک مرکزی به آمریکا
سفر وزیر اقتصاد به آمریکا یک روز پس از سفر جداگانه رئیس کل بانک مرکزی ایران به واشنگتن برای شرکت در اجلاس پاییزه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی صورت گرفت.

روز سه شنبه ولی الله سیف در راس هیئتی متشکل از معاونان ارزی و اقتصادی بانک مرکزی عازم واشنگتن شد.

آقای سیف در حاشیه نشست ها دیدارهایی با مسئولان ارشد بانک های مرکزی کشورها و نیز با مدیرعامل صندوق بین المللی پول و رئیس و کارشناسان اداره خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول برگزار می کند.

سفررئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به واشنگتن در حالی صورت می گیرد که با تصویب قانون تشدید تحریم های مالی علیه ایران در کنگره آمریکا و امضای رئیس جمهوری این کشور، بانک مرکزی جمهوری اسلامی در کنار چند بانک و موسسه مالی دیگر جمهوری اسلامی، در دسامبر سال ۲۰۱۱ در فهرست تحریم شدگان قرار گرفت.
XS
SM
MD
LG