لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۴

۱۵ وزیر دولت یازدهم از مجلس رای اعتماد گرفتند


وزیرانی که رای اعتماد گرفتند
وزیرانی که رای اعتماد گرفتند

وزرای پیشنهادی وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، و ورزش و جوانان از مجلس رای اعتماد نگرفتند.

پس از چهار روز نقد، بحث و بررسی در باره صلاحیت هجده وزیر پیشنهادی دولت یازدهم، شامگاه روز پنجشنبه ۲۸۴ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با دادن رای مخفی اعضای کابینه حسن روحانی را که به کابینه تدبیر وامید شهرت یافته، تعیین کردند.

سه تن از وزیران پیشنهادی نتوانستند رای اعتماد مجلس را به دست آورند. محمدعلی نجفی، جعفر میلی منفرد، و مسعود سلطانی فر که برای وزارت خانه های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فن آوری، و وزارت ورزش و جوانان شده بودند، از همراهی حسن روحانی در کابینه او بازماندند. بقیه وزیران پیشنهاد شده از مجلس رای اعتماد گرفتند.

بیشترین رای مجلسیان به علی طیب نیا داده شد که با ۲۷۴ رای موافق از مجموع ۲۸۴ نماینده حاضر در مجلس، وزارت خانه امور اقتصادی و دارایی به او سپرده شد. او دارای ۷رای مخالف و ۳ رای ممتنع بود.

کمترین میزان آرا به جعفر میلی منفرد وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فن آوری تعلق گرفت. با ۱۰۵ رای موافق، ۱۶۲ مخالف و ۱۵ ممتنع.

نفردوم از لحاظ میزان آرای مثبت حمید چیت چیان بود که با ۲۷۲ رای مثبت، به وزارت نیرو خواهد رفت. ۷ رای منفی و ۵ رای ممتنع نیز به او تعلق گرفت.

سومین نفر از لحاظ تعداد آرای مثبت حسن دهقان بود که برای اداره وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ۱۶۹ رای مثبت به دست آورد. ۵ نماینده به او رای ممتنع دادند و ۱۰ نماینده نیز با وزارت او مخالفت کردند.

مسعود سلطانی فر با ۱۱۷ رای موافق، ۱۴۸ مخالف و ۱۸ ممتنع نتوانست به وزارت ورزش و جوانان راه یابد.
و محمد علی نجفی با ۱۴۲ رای مثبت، ۱۳۳ رای مخالف و ۹ رای ممتنع نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد. آقای نجفی با یک رای دیگر می توانست وزیر شود. علی لاریجانی رئیس مجلس به هنگام اعلام نتایج ارا در مورد او گفت « نجفی ناپلئونی یک رای کم آورد».

رای ممتنع در شمارش آرا به منزله رای منفی شمرده می شود.

سخنرانان در مخالفت و موافقت
به گفته علی لاریجانی ۱۱۹ نفر نماینده برای سخن گفتن در باره وزیران پیشنهادی ثبت نام کرده بودند که به دلیل کمی وقت سخنرانان بر اساس قرعه کشی انتخاب شدند و نوبت به همه آنان نرسید. آقای لاریجانی از زنان نماینده که نتوانسته بودند در بحث ها به عنوان موافق یا مخالف شرکت کنند عذر خواهی کرد و گفت به علت کم بودن تعداد نمایندگان زن نام آنان از قرعه کشی بیرون نیامد.

تسریع در آغاز کار دولت
هفته آینده اولین جلسه دولت یازدهم در نهاد ریاست جمهوری برگزار خواهد شد. اقای روحانی در سخنان پیش از رای اعتماد خود گفته بود برای برون رفت از وضعیت موجود کشور باید هرچه زودتر کار اجرایی را آغاز کرد. او وزیران پیش نهادی خود را در روز تحلیف به مجلس تقدیم کرد. مجلس نیز در هشت جلسه و در مدت چهارروز توانست کار رای اعتماد به کابینه را به پایان برد.

اولویت های رئیس جمهور
آقای روحانی توسعه وضعیت اقتصادی کشور، و بهبود سیاست خارجی و تعامل سازنده با جهان را اولویت برنامه های اجرایی خود معرفی کرده بود.

آقای روحانی همچنین دولت خود را منظومه ای هماهنگ و منسجم و یک پارچه توصیف کرده بود. در تیم اقتصادی او محمدرضا نعمت زاده(وزیر صنعت، معدن و تجارت)، بیژن نامدار زنگنه(وزیرنفت)، علی طیب نیا(وزیر اقتصاد و دارایی)، محمود حجتی(وزیر کشاورزی)، حمید چیت چیان( وزیر نیرو)، و محمدرضا نوبخت حضور دارند.
سرپرستی تیم سیاست خارجی را در وزارت خارجه محمد جواد ظریف سیاستمدار با سابقه و شناخته شده در جامعه بین المللی برعهده می گیرد. در حالی که سایت تسنیم خبر داده است که علی اکبر صالحی وزیر خارجه دولت دهم به عنوان معاون رئیس جمهور و مدیر سازمان انرژی اتمی تعیین شده است، آقای صالحی در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا از این امر اعلام بی خبری کرد.

وزیرانی که رای نیاوردند

برای وزارت خانه هایی که نتوانسته اند وزیر خود را بیابند، تا مشخص شدن وزیر، سرپرست تعیین خواهد شد.

رای نیاوردن هر سه وزیری که امور جوانان را در دست دارند، سبب شده است که برخی کاربران و نظر دهندگان در سایت ها آن را امری هماهنگ و هدایت شده از سوی جریان های سیاسی تعبیر کنند که می خواهند جوانان و جامعه را بر اساس خواست های ایدئولوژیک دلخواه خود در آینده تربیت و هدایت کنند.
XS
SM
MD
LG