لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

تورم ۴۵ درصدی در ایران؛ یک اقتصاددان: مردم به «آینده‌خواری» روی آورده‌اند


آرشیو.
آرشیو.

یک اقتصاددان در ایران می‌گوید تورم افسارگسیخته و آینده مبهم کشور، مردم را به «آینده‌خواری» سوق داده است.

مرتضی افقه، استاد دانشگاه چمران اهواز در گفت‌وگو با پایگاه خبری-تحلیلی «دیدبان ایران» در مورد «آینده‌خواری» گفت با سرعت‌گرفتن رشد نرخ تورم، «افراد به این نتیجه رسیده‌اند که هر چه در شرایط فعلی بتوانند کالا بخرند و پول نقد خود را تبدیل به کالا کنند و اگر پول نقدی ندارند با وام گرفتن آن را به کالا بدل کنند، آینده خود را تضمین می‌کنند.»

او با «عاقلانه» خواندن این رفتار مردم گفت: «در اقتصادی که با تورم بالای ۴۵ درصد مواجه است، هم تولید‌کننده و هم مصرف‌کننده، می‌دانند که در شرایط فعلی فردی که سپرده‌ای در بانک می‌گذارد، متضرر می‌شود و قدرت خریدش را از دست می‌دهد و در عوض فردی که توانسته است وام بگیرد برده است.»

این اقتصاددان با اشاره به تاثیر منفی این رفتار مردم بر اقتصاد کشور، آن را نتیجه بی‌تدبیری‌های دولت و تورم افسارگسیخته ناشی از این بی‌تدبیری‌ها دانست. به گفته او، ایرانیان در پنج سال گذشته فقیرتر شده‌اند.

این در حالی است که بر اساس یک نظرسنجی که در سال ١٣٩٩ انجام شد، نزدیک به ۴۰ درصد مردم ایران هیچ پس‌اندازی ندارند. به گفته کارشناسان، این رقم با توجه به تداوم بحران اقتصادی کشور، اکنون بیشتر است.

به گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای در دی‌ماه سال ۱۴۰۱ با افزایشی حدود سه درصدی نسبت به آذرماه به ۵۱ درصد رسید. به عبارت دیگر، خانوارهای ایرانی در دی‌ماه سال جاری به طور میانگین ۵۱ درصد بیشتر از دی‌ماه سال گذشته برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG