لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۲

درگیری دراویش گنابادی با نیروهای امنیتی و لباس شخصی در تهران


در پی حضور گسترده نیروهای امنیتی و لباس شخصی در مقابل خانه نورعلی تابنده، از دراویش گنابادی، گروهی از دراویش در محل حاضر شده و با این نیروها درگیر شدند.

تصاویر منتشر شده در فضای مجازی و برخی تصاویر ارسالی به صدای آمریکا حکایت از آن دارد که ماموران امنیتی لباس شخصی و سپاه که شنبه شب ۱۴ بهمن با موتورهای سنگین در مقابل خانه نورعلی تابنده در رفت و آمد بودند پس از درگیری با دراویش گنابادی از محل گریختند.

تصاویر دیگری پیش از درگیری حاکی از آن است که در پی حضور ماموران لباس شخصی در خیابان گلستان هفتم، تعداد زیادی از دراویش گنابادی خود را به آن خیابان رساند تا از تجمع نیروها مقابل خانه نورعلی تابنده جلوگیری کنند.

وبسایت مجذوبان نور که اخبار دراویش گنابادی را منتشر می‌کند نوشته است که این دومین بار بود که ماموران امنیتی مقابل خانه نورعلی تابنده در خیابان گلستان هفتم در محله پاسداران تهران، تجمع کردند.

این وبسایت نوشته است که ماموران یکبار دیگر نیز روز چهارشنبه در محل مستقر شده بودند. به نوشته این سایت مجذوبان نور هدف از حضور گسترده ماموران استقرار پست ایست بازرسی در آن محل بوده است.

به گفته برخی از دراویش حاضر در محل و به نوشته وبسایت مجذوبان نور، دراویش ابتدا به پلیس ۱۱۰ تماس گرفته و رفت و آمد مشکوک خودروها و موتورسوارهای امنیتی را گزارش دادند و از پلاک آنها عکس گرفتند اما نه تنها حضور این ماموران کاهش نیافت بلکه تشدید شد.

به نوشته این وبسایت، دراویش «راه‌اندازی ایست بازرسی در قالب عناوینی چون کنترل منطقه» را توسط ماموران امنیتی، «غیرقانونی و نقض حقوق و آزادی‌های شهروندان» می‌دانند.

دراویش گنابادی از نورعلی تابنده با عناوین «قطب دراویش نعمت اللهی» یا «سر سلسله دراویش گنابادی» یاد کرده و حضور در محله و ورود به خانه او را تعرض می‌دانند. سایت مجذوبان نور گزارش داده که در آخرین تحولات، رئیس پلیس منطقه در محل حاضر شده و وعده داده است که نیروهای لباس شخصی و سپاه خیابان‌های اطراف منزل نورعلی تابنده را ترک کنند.

ساعاتی بعد، یکی از دراویش گنابادی در تصویر متنی را منتشر کرد که در آن نورعلی تابنده از دراویش خواسته بود آرامش خود را حفظ کرده و محل ترک کنند.

طی سال‌های اخیر تعداد زیادی از دراویش گنابادی به اتهام‌‌های امنیتی بازداشت و زندانی شده‌اند. در برخی از آخرین بازداشت‌ها، ایوب قاسمی از دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی به اتهام جتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی توسط نیروهای امنیتی در محل کارش دستگیر، و به زندان رجایی شهر منتقل شد. حسین پیرهادی از دراویش خرم آباد و ذبیح‌الله‌ گردپور، عبدالله رضاییان و محسن آزادی‌فر نیز از دراویش شهر کوار به تازگی بازداشت شده‌اند.

دولت ایالات متحده آمریکا و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر اقدام ایران در سرکوب و نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی را بارها محکوم کرده‌اند.

در آخرین گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره نبود آزادی های دینی در برخی نقاط جهان از جمله ایران به آزار دراویش و نقض حقوق آنان اشاره شده و آمده است: ایالات متحده همچنان صدای کسانی خواهد بود که -در ایران و سراسر جهان- خواهان زندگی مسالمت آمیز در راستای باورهای وجدانی خویش هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG