لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۱

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند ایران به دنبال تقویت روابط اقتصادی با کشورهای منطقه است


پرچم ایران - آرشیو
پرچم ایران - آرشیو

ابراهیم رئیسی در دیدار با وزیر خارجه سوریه و مشاور امنیت ملی امارات و همچنین علی شمخانی در دیدار با این مقام اماراتی بر توسعه و تقویت روابط اقتصادی و تجاری ایران با این کشورها تأکید کردند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران در این دیدارها «کشورهای فرامنطقه‌ای» و اسرائیل را به دنبال کردن «سیاست‌های مداخله‌گرانه» متهم کردند.

رسانه‌های ایران گزارش دادند که روز دوشنبه ۱۵ آذر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، در دیدار با فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه، گفت که به دنبال «برنامه‌ریزی بلندمدت و همه‌جانبه» برای «توسعه و تعمیق روابط» تهران و دمشق، به‌ویژه در حوزه اقتصاد و تجارت است.

امارات، روسیه،‌ ترکیه، و چین برای مشارکت در بازسازی سوریه رقابت می‌کنند و پیش‌تر یک مقام سازمان توسعه تجارت ایران، سهم این کشور را در این بازار تنها «۳ درصد» اعلام کرده است.

رئیسی همچنین در دیدار با شیخ طحنون بن زیاد مشاور امنیت ملی امارات با اعلام «استقبال» از گسترش روابط میان ایران و امارات، «حمایت از مردم مسلمان منطقه» را «سیاست قطعی جمهوری اسلامی» برشمرد و گفت: «در روابط دو کشور مسلمان ایران و امارات، نباید مانعی وجود داشته باشد و این روابط تحت تاثیر القائات بیگانگان قرار بگیرد.»

هم‌زمان در رویدادی دیگر، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، در دیدار با شیخ طحنون بن زاید مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی ایجاد «روابط دوستانه» و تبادلات اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری با همسایه‌های ایران را از «اصلی‌ترین اولویت جمهوری اسلامی ایران در حوزه سیاست خارجی» عنوان کرد.

پیش‌تر انور قرقاش، مشاور امور دیپلماتیک حاکم امارات، با بیان این که مقامات ایران می‌دانند باید روابط را با کشورهای حوزه خلیج‌ فارس بازسازی کنند، این را امری «مثبت ارزیابی» کرد و گفت، ابوظبی همچنان مانند دیگران در مورد فعالیت‌های منطقه‌ای ایران نگران است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده، روز یک‌شنبه آنتونی بلینکن و شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی در مورد مسائل مهم منطقه و همچنین راه‌های گسترش همکاری‌های دو جانبه صحبت کردند.

آقای بلینکن برای میزبانی امارات و تسهیل ترانزیت شهروندان آمریکایی، پرسنل سفارتخانه، و اتباع خارجی از افغانستان به کشورهای ثالث از این مقام ارشد امارات تشکر کرد. وی همچنین از امارات متحده عربی برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان قدردانی کرد.

سفر این مقامات بلندپایه دو کشور عرب به ایران پس از توقف دور هفتم مذاکرات برای احیای برجام انجام می‌شود. مقام‌های آمریکایی جمهوری اسلامی را به عدم جدیت متهم کرده و نسبت به شکست دیپلماسی هشدار دادند.

XS
SM
MD
LG