لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۱

آلمان: ایران با پیشنهادهای «واقع‌‌‌بینانه» به وین بازگردد


علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران
علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران

آلمان پیشنهادهای ارائه شده از سوی ایران در هفتمین دور مذاکرات احیای برجام را غیرقابل قبول خواند.

به گزارش رویترز، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان روز دوشنبه گفت که پیشنهادهای گذشته ایران در مورد برنامه هسته‌ای آن کشور قابل قبول نیست. این سخنگو گفت برلین همچنان مایل است مسیر دیپلماتیک را در این زمینه دنبال کند، اما زمان رو به اتمام است.

او گفت: «ما پیشنهادها را با دقت و به طور کامل بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که ایران تقریبا تمام سازش‌هایی را که قبلا طی ماه‌ها مذاکرات دشوار حاصل شده بود، نقض کرده است.»

هفتمین دور مذاکرات برای احیای برجام، که شش دور آن در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی به انجام رسیده بود، هفته گذشته برگزار شد. گفت‌و‌گوهای هفته گذشته نخستین دور مذاکرات در دوره ریاست جمهوری رئيسی است که پس از وقفه‌ای چند ماهه برگزار می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت که پیشنهادهای ارائه شده ایران «پایه‌ای برای پایان موفقیت آمیز گفتگوها نیست.»

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که انتظار بر این است که هیئت ایرانی پس از رایزنی در تهران، با پیشنهادات «واقع بینانه» به وین بازگردد.

پیشتر معاون سیاسی وزیر خارجه ایران، علی باقری کنی، درباره مذاکرات هسته‌ای، گفت که جمهوری اسلامی از خواسته‌های خود عقب‌نشینی نخواهد کرد.

بر اساس گزارش‌های منشتر شده باقری بر «فعال‌سازی دوباره قرارداد هسته‌ای سال ۲۰۱۵» و «لغو تحریم‌ها» تأکید کرده و با بیان این که آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق برجام خارج شد، گفته است که بنابراین «واشنگتن باید گام نخست را بردارد.»

سه متحد اروپایی ایالات متحده در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ روز جمعه در یک بیانیه مشترک گفتند پیش‌نویس توافق‌های پیشنهادی دولت جدید ایران مایه «ناامیدی و نگرانی» است.

XS
SM
MD
LG