لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۲

توافق ایران و چین: افزایش تجارت "تا ۶۰۰ میلیارد دلار" در ده سال


بعد از پوتین، رئیس جمهوری چین دومین رهبر یک کشور عضو دایم شورای امنیت است که به تهران سفر می کند.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی روز شنبه و همزمان با دیدار ريس جمهوری چین از تهران گفت دو طرف بر سر گسترش مناسبات دوجانبه و افزایش روابط تجاری تا میزان ۶۰۰ میلیارد دلار ظرف ده سال آینده توافق کردند.

شی جین‌پینگ رئیس جمهوری چین دومین رهبر از کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد است که پس از توافق جامع اتمی ایران و کشورهای جهان در سال گذشته به ایران سفر می‌کند. پیشتر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که کشور او نیز عضو شورای امنیت است به ایران سفر کرده بود.

ایران به تازگی و با صدور گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر این که تهران به تعهداتش عمل کرده از زیر بار تحریم‌های اتمی سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا خارج شد.

روحانی در کنفرانس خبری مشترک با شی‌ جین‌پینگ در تهران ضمن تاکید بر لزوم ایجاد تحول بزرگ در روابط اقتصادی دو کشور در فضای پسابرجام و رفع تحریم‌ها گفت:‌ "پیش‌بینی می‌کنیم رقم مبادلات اقتصادی تهران پکن در ۱۰ سال آینده به ۶۰۰ میلیارد دلار ارتقا یابد."

رئیس جمهوری ایران همچنین از تدوین سند جامع و اجرایی همکاری‌های بلندمدت و راهبردی میان دو کشور استقبال کرد و از آمادگی ایران برای تسریع توین این سند خبر داد و گفت:‌ "ایران و چین بر سر تشکیل روابط استراتژیک در چارچوب سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله به توافق رسیده‌اند."

ایران و چین روز شنبه ۱۷ سند همکاری از جمله در زمینه‌ انرژی هسته‌ای و احیای جاده ابریشم امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از علی گرانمایه در شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا، "چین در واردات انرژی به ایران وابسته است و روسیه در زمینه چشم‌انداز خاورمیانه محتاج ایران است."

گرانمایه گفت:‌ "ایران هم در منافع چین و هم روسیه در منطقه خاورمیانه، بیش از اهمیتی که برای اروپا دارد، مهم است."

بازارهای نو

خبرگزای چینی شین‌هوا به نقل از رئیس جمهوری این کشور نوشت:‌‌ "دوستی ایران و چین آزمایشی است در تغییر و تحول عرصه بین‌الملل."

روزنامه گلوبال تایمز چین روز شنبه نوشت پکن امیدوار است که در راستای طرح خود در بازسازی روابط تجاری با اروپا و آسیا و خلق بازار جدید برای خود، روابط با ایران را ارتقا دهد.

حسن روحانی در سخنان اخیر خود از توافق همکاری میان دو طرف در زمینه «تروریسم و افراطی‌گرایی در عراق، سوریه، افغانستان و یمن» خبر داد.

ایران چین را به پیوستن به مبارزه علیه داعش و گرفتن نقش فعال‌تر در خاورمیانه ترغیب کرده است.

به نوشته رویترز تهران در متقاعد کردن روسیه به آغاز مداخله نظامی در سوریه و پیوستن به عملیات ضد داعش نقش عمده داشت.

علی گرانمایه گفت:‌ "روسیه و چین با آن که از تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران حمایت کردند، در عین حال بر یافتن راه‌های تداوم تجارت با ایران تاکید داشته‌اند."

او گفت در ده سال گذشته این دو کشور بیش از اروپا، شرکای عمده تجاری ایران بوده‌اند و ارتقای این رابطه در زمان حال طبیعی است.

رئیس جمهوری چین در ادامه دیدارهای خود با مقام های ایران روز شنبه سوم بهمن با رهبر جمهوری اسلامی نیز دیدار کرد.

آیت الله خامنه ای در این دیدار از توافق رؤسای جمهوری ایران و چین برای برقراری روابط استراتژیک ۲۵ ساله ابراز خرسندی کرد و آن را "حکمت آمیز" خواند.

او گفت: "جمهوری اسلامی ایران هیچگاه همکاری های چین در دوران تحریم را فراموش نخواهد کرد."

رئیس جمهوری چین در این سفر علاوه بر دیدار با حسن روحانی و رهبر جمهوری اسلامی، با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز دیدار کرده بود.

شی جین‌پینگ پیش از سفر به ایران، به عربستان سعودی، مهمترین رقیب منطقه ای جمهوری اسلامی، سفر کرده بود.

XS
SM
MD
LG