لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

رئیس جمهوری چین جمعه در تهران؛ نگاه متفاوت کارشناسان به توسعه روابط چین و ایران


عکسی از آخرین ملاقات روسای جمهوری چین و ایران
عکسی از آخرین ملاقات روسای جمهوری چین و ایران

تنها چند روز بعد از آغاز برجام و لغو تحریمهای هسته‌ای ایران، رئیس جمهوری چین روز جمعه به تهران می رود. این سفر بخشی از سفر شی جین‌پینگ به خاورمیانه است.

رئیس جمهوری چین روز سه شنبه ۲۹ دی به ریاض رفت. سفر وی همزمان با افزایش تنشها بین ایران و عربستان همزمان شده است. پیشتر برخی کشورها چون روسیه اعلام کردند که حاضرند بین ایران وعربستان میانجیگری کنند.

چین علاوه بر ایران، از عربستان هم نفت می خرد با اینحال اعلام کرده در اختلا بین دو کشور بی‌طرف است.

اما سفر شی جین‌پینگ به عربستان و بعد ایران، بیشتر اهداف اقتصادی دارد.

برخی از تحلیل گران گفته اند که برداشتن تحریم ها چشم انداز تازه و مثبتی در گسترش روابط تجاری بین ایران و چین دارد. اما یک استاد اقتصاد در پاریس می گوید گسترش روابط تجاری بیشتر در راستای منافع چین است و لزوماً به معنای گسترش سرمایه گذاری در این نیست.

وال استریت ژورنال می نویسد که آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران از لغو تحریم های غرب و اجرای برجام، که بیدرنگ ده ها میلیارد دلار پول های مسدود شده ایران را آزاد کرد، استقبال کرده است. ولی در نامه ای به حسن روحانی، یادآور شد، که برداشتن تحریم ها برای ایجاد ثبات در اقتصاد شکننده کشور کافی نیست.

در آستانه سفر رئیس جمهوری چین به ایران سردبیر روزنامه تهران تایمز، با اشاره به آنکه مردم ایران از پشتیبانی چین در مذاکرات اتمی قدردانی می کنند، پیش بینی می کند که با لغو تحریم ها واجرای برجام روابط تجاری ایران و چین گسترش خواهد یافت. مرندی، استاد دانشگاه تهران می گوید اجرای برجام زمینه را برای سرمایه گذاری چین در ایران فراهم خواهد ساخت.

اما سیامک شجاعی، استاد اقتصاد دانشگاه ویلیام پیترسون می گوید که که گسترش روابط تجاری ایران با چین عمدتاً در راستای منافع چین است تا ایران.

جمشید اسدی نیز می گوید که گسترش روابط تجاری لزوماً به معنای گسترش سرمایه گذاری در بخش صنعتی و خدماتی ایران نیست. او می افزاید اقتصاد مقاومتی مانع سرمایه گذاری های خارجی است.

در آستانه سفر رئیس جمهوری چین به ایران، بسیاری از رسانه های گروهی با اشاره به امضای قراردادهای جدید تجاری، و طرح پیشنهادی چین برای احداث خط راه آهن بین دو کشور، سفر وی را عصر جدیدی در گسترش روابط تجاری بین دو کشور، و نقطه عطفی در روابط منطقه ای و بین المللی عنوان کرده اند.

XS
SM
MD
LG