لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

یادداشت رئیس جمهوری چین در آستانه سفر به تهران؛ "به همکاری نزدیک با ایران ادامه می دهیم"


رئیس جمهوری چین در سفر خود به عربستان، مصر و ایران سفر کرده است.
رئیس جمهوری چین در سفر خود به عربستان، مصر و ایران سفر کرده است.

در آستانه سفر رئیس جمهوری چین، شی جین پینگ در یادداشتی برای روزنامه دولتی ایران چاپ تهران، از گسترش همکاری های دو کشور خبر داده است.

وی در بخشی از یادداشت خود یادآوری کرده، "در روزهای آینده ما به همکاری نزدیک با ایران ادامه خواهیم داد تا از اجرای بی‌نقص برجام، اطمینان حاصل کنیم. در حوزه بازرگانی و تجاری، حجم مناسبات دوجانبه از رقم ده‌ها میلیون دلار در دهه هفتم قرن گذشته به ۵۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ میلادی افزایش یافته است. چین برای ۶ سال متوالی جایگاه بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران را حفظ کرده است. در عین حال مبادلات فرهنگی دو کشور روزافزون است. فاصله دور قادر به جدا کردن دوستی عمیق نیست، دوستی بین دو ملت به قوه محرک مهم توسعه روابط چین و ایران تبدیل شده است."

سفر رئیس جمهوری چین به سه کشور خاورمیانه، عربستان سعودی، مصر و ایران، اولین دیدار رهبری چین در سال‌های گذشته است که با هدف مشارکت در دیپلماسی منطقه صورت می‌گیرد.

سفر شی جین پینگ هم برای چین و هم برای کشورهای منطقه اهمیت دارد که در حوزه‌های انرژی، امنیت و اقتصاد اهداف مشترک دارند.

شی جین پینگ رئیس جمهوری چین روز چهارشنبه در دیدار با همتای مصری خود عبدالفتاح ال سیسی در کاخ ریاست جمهوری مصر گفت، پکن از تلاش‌های قاهره برای برقراری ثبات منطقه‌ای، توسعه اقتصادی و بهبود شرایط زندگی مردم مصر حمایت می‌کند. او گفت، روابط چین و مصر از ۶۰ سال قبل آغاز شد. دو کشور به گفته آقای شی از زمان گشودن درهای دیلپماسی به روی هم، به یکدیگر احترام گذاشتند و روابط دوستانه عمیقی را شکل دادند.

آقای سیسی نیز ضمن اشاره به روابط ۶۰ ساله دو کشور گفت، مصر مایل است از تجارب چین در توسعه اقتصادی بیاموزد.

به گزارش رویترز، دو کشور روز پنجشنبه، ۲۱ توافق شامل یک میلیارد دلار توافق مالی با بانک مرکزی مصر و ۷۰۰ میلیون دلار وام به بانک دولتی ملی مصر امضاء کردند.

توافقات بین دو کشور که بسیاری از آن‌ها یادداشت‌های تفاهم هستند، همچنین، شامل، سرمایه گذاری‌های چین در توسعه زیرساخت‌ها در مصر، توافق نامه بین وزارت مسکن مصر و یک شرکت توسعه مسکن چینی است که طرح ایجاد پایتخت جدید اداری مصر را آغاز کنند.

رئیس جمهوری چین در ادامه سفر خاورمیانه خود روز پنجشنبه از ایران دیدن خواهد کرد.

محمد جواد ظریف در حاشیه نشست سالانه همایش اقتصادی جهان در داووس گفت،، رفع تحریم‌ها به گسترش روابط بین دو کشور کمک خواهد کرد زیرا چین در دوران تحریم‌ها، از نظر استراتژیک در کنار ایران ایستاده بود.

آقای شی قبل از سفر به مصر از عربستان سعودی دیدن کرد. او در ریاض گفت، گسترش روابط استراتژیک دو کشور نمایانگر گرایش مهمی در منطقه است. او بر آمادگی پکن در همکاری با ریاض در زمینه نفت، انرژی پاک و امنیت تاکید کرد.

سفر رئیس جمهوری چین به خاورمیانه اولین سفر رهبری چین در بحبوحه تنش‌های منطقه‌ای است. گفته می‌شود، زمان دیدار آقای شی در اوج تنش‌ها بین تهران و ریاض، چین را در کانون سیاست خاورمیانه قرار می‌دهد.

نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب می‌گوید، چین تنها کشور از اعضای دائم شورای امنیتی سازمان ملل است که واقعاً می‌خواهد نقش مثبتی در بحران‌های منطقه ایفا کند.

XS
SM
MD
LG