لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۸

اتوبوس دانش آموزان نخبه در جنوب ایران واژگون شد؛ ۹ کشته و دهها زخمی


 اتوبوس دانش آموزان مقطع متوسطه برای حضور در اردوی فرزانگان اعزام می شدند.
اتوبوس دانش آموزان مقطع متوسطه برای حضور در اردوی فرزانگان اعزام می شدند.

واژگون شدن اتوبوس دانش آموزان دختر در مسیر بندرعباس به داراب منجر به مرگ هفت دانش آموز، دونفر از همراهان آنها و زخمی شدن بیش از سی نفر شد.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، این اتوبوس که دانش آموزان مقطع متوسطه را برای حضور در اردوی فرزانگان از استان هرمزگان به داراب در استان فارس می‌برد، بامداد جمعه ۱۰ شهریور به دلیل آنچه که پلیس «بی‌توجهی راننده به جلو و برخورد با قرنیز پل» عنوان کرد، واژگون شد.

در این حادثه کمک راننده، یکی از مربیان دانش آموزان و هفت دانش آموز در دم جان سپردند. بیش از ۳۰ زخمی حادثه با سه فروند بالگرد و چند آمبولانس به بیمارستان‌هایی در شیراز و داراب منتقل شدند. راننده اتوبوس نیز در بازداشت به سر می برد.

حسن نوری، معاون سازمان اورژانس ایران به خبرگزاری ایسنا گفت که پزشکی قانونی تا کنون مرگ ۹ نفر را تایید کرده اما احتمال افزایش جان باختگان وجود دارد. به گفته او، دو دانش‌آموز در این حادثه دچار قطع عضو شده‌اند.

این حادثه واکنش مقام‌های جمهوری اسلامی را در پی داشت و کمیسیون‌های عمران و آموزش مجلس از بررسی موضوع خبر دادند. وزیر آموزش و پرورش و قائم مقام وزیر بهداشت نیز راهی داراب شدند و در استان هرمزگان عزای عمومی اعلام شد.

ایران یکی از بالاترین ارقام تلفات جانی ناشی از سوانح رانندگی را دارد. بر اساس آمار رسمی، هر سال حدود ۱۷ هزار نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست می‌دهند.

سال گذشته اتوبوسی که سربازان ارتش را از پادگان ۰۵ کرمان به اهواز منتقل می‌کرد در نی ریز استان فارس واژگون شد. این حادثه ده‌ها زخمی و ۱۹ کشته بر جای گذاشت که ۱۳ نفر آنان سرباز بودند.

دلایل اصلی حوادث رانندگی در ایران، بی‌توجهی رانندگان به قوانین، فرسودگی و استاندارد پایین خودروها و مشکلات ایمنی و فنی جاده‌ها عنوان شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG