لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۵

تصادفات جاده ای در دو روز اول امسال ۱۴۵ کشته و دو هزار و ۹۵۰ زخمی به جای گذاشت


موسی امیری، جانشین رئیس پلیس راهور ناجا از مرگ ۱۴۵ نفر و مجروح شدن دو هزار و ۹۵۰ نفر در دو روز اول سال ۱۳۹۶ خبر داد.

جانشین رئیس پلیس راهور ناجا در حاشیه بازدید از ایستگاه پلیس راه رشت انزلی، بی‌احتیاطی و عدم توجه به جلو رانندگان را از عوامل اصلی این تصادفات ذکر کرد.

این مقام راهنمایی رانندگی تاکید کرد این میزان کشته و زخمی در این بازه زمانی زنگ خطری برای جامعه است.

آقای امیری گفت روزهای ۲۹ اسفند و اول فروردین پرتردد‌ترین روزهای طرح نوروزی تاکنون بوده است.

به گزارش وبسایت رسمی سازمان پزشکی قانونی کشور درتعطیلات نوروزی پنج سال‌ گذشته پنج هزارو ۳۸۴ نفر جان خود را در حوادث رانندگی از دست دادند.

در این گزارش آمده است از نوروز سال ۹۳ به بعد تلفات صدمات رانندگی سیر نزولی داشته است و این آمار در روزهای نوروزی سال ۹۴ و ۹۵ به کمتر از هزار نفر رسیده است.

هر سال با فرار رسیدن عید نوروز مقامات از کاهش کشته‌های تصادفات رانندگی در بازه مسافرت‌های نوروزی خبر می دهند اما هنوز آمار کشته‌های تصادفات نوروزی بالاست.

هفته گذشته رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایران در گفتگو با خبرگزاری مهر اعلام کرد در ۴۸ ساعت منتهی به روز جمعه ۲۷ اسفند ماه، تصادف‌های جاده‌ای در ایران ۵۰ کشته و ۴۰۰ مجروح برجای گذاشت.

محمدحسین حمیدی، رئیس پلیس‌راه راهور ناجا به خبرگزاری مهر گفت سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته زودتر آغاز شده و این باعث شده تا ترافیک در جاده‌ها روان‌تر باشد اما تصادفات مرگبار جاده‌ای همچنان ادامه دارد.

به گفته این مقام انتظامی، خستگی و خواب آلودگی، سبقت و سرعت غیرمجاز و انحراف به چپ باعث شده تا تنها در دو شبانه روز۵۰ ایرانی جان خود را از دست بدهند.

شمار کشته‌های تصادفات جاده‌ای در ایران اگر چه طی ۹ سال گذشته رو به کاهش بوده، اما همچنان جزو بالاترین آمار تلفات تصادفات جاده‌ای در دنیا محسوب می‌شود. بنا به آمارهای رسمی شمار کشته‌های تصادفات رانندگی از حدود ۲۸ هزار نفر در سال ۱۳۸۴ به ۱۶ هزار و ۸۷۰ نفر در سال ۱۳۹۳ رسید.

در نوروز ۱۳۹۵ نیز بیش از ۳۰۰ نفر در تصادف‌های جاده‌ای جان خود را از دست دادند.

امسال افشین یداللهی، ترانه‌سرای سرشناس ایرانی نیز در جمع قربانیان تصادفات جاده‌ای قرار داشت.

دلیل اصلی بیشتر تصادفات، سبقت غیرمجاز، توجه نکردن به جلو، انحراف به چپ و خستگی راننده اعلام شده است. در عین حال برخی از کارشناسان، مشکلات فنی خودروها و جاده‌ها را نیز از عوامل بالا بودن آمار تصادفات می‌دانند.

XS
SM
MD
LG