لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۰

تصادف اتوبوس در جاده ‌ قم ۴۴ کشته بر جای گذاشت


تصادف دو اتوبوس در اتوبان تهران‌ ـ‌ قم ۴۴ کشته و حدود ٤٠ مجروح برجای گذاشت که به گفته مسئولان حال برخی از آنان وخیم است.

خبرگزاری فارس به نقل از رئیس پلیس ناجا گفت حادثه ساعت ١١ شب گذشته و در کیلومتر ٢٨ آزادراه قم به تهران رخ داد.
به گفته این مقام پلیس «اتوبوسی که از مسیر قم به تهران حرکت می کرد به علت نقص فنی و ترکیدگی لاستیک منحرف می شود که ابتدا با یک خودروی سواری و سپس به گارد ریل برخورد می کند و با تخریب گاردریل وسط جاده، به مسیر مقابل وارد می شود و با یک اتوبوس دیگر برخورد می کند.»

اتوبوسی که در مسیر مخالف در حرکت بود از تهران عازم اردکان یزد بود و به گفته مسئولان، علی رغم تلاش راننده برای فرار از سانحه هر دو اتوبوس «به صورت رخ به رخ» برخورد کردند. گفته می شود عمده تلفات سرنشینان، از جمله رانندگان اتوبوس ها، به علت آتش سوزی بود.

اسکندر مومنی، رئيس پليس راهنمايی و رانندگی ايران به خبرگزاری ایسنا گفت «به علت ضعف بدنه و نقص در سيستم برق‌رسانی هر دو اتوبوس اسکانيا پس از حادثه دچار آتش‌سوزی شدند که تعدادی از مسافران عقب موفق شدند با شکستن شيشه اتوبوس از آتش‌سوزی فرار کرده و خود را به بيرون پرتاب کنند.»

به گزارش خبرگزاری فارس، مجروحان اين حادثه به سه بيمارستان در شهر قم و کشته‌شدگان به گورستان بهشت معصومه این شهر منتقل شده‌اند. خبرگزاری ها از شناسایی شماری از اجساد خبر داده اند.

آقای مومنی گفته است که شرکت توليدکننده اتوبوس اسکانيا به نام عقاب‌افشان مسئول بخشی از این سانحه است: «متاسفانه طی چند وقت اخير چندين مورد تصادف اتوبوس اسکانيا به شکل‌های مشابه رخ داده که در اکثر موارد اين اتوبوس‌ها به دليل ضعف بدنه و نقص سيستم برق‌رسانی دچار آتش‌سوزی شدند.»

محمدرضا تابش، نماینده اردکان در مجلس گفته است که با مقامات یزد و قم، پلیس راه و سایر مسئولان و همچنین خانواده های داغدار تماس داشته است. او به خبرگزاری مهر گفت: «سئوالات خود را از وزرای راه و شهرسازی، بهداشت و ... آماده كرده ام و تقديم مجلس می كنم.»

دادستانی کل کشور از انتخاب سه قاضی برای رسیدگی به پرونده تصادف خبر داده است. حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن تسلیت به خانواده های داغدار وزیر بهداشت و درمان را مامور رسیدگی به درمان آسیب دیدگان، و وزیر راه و شهرسازی و وزیر کشور را مامور بررسی دقیق عوامل حادثه و اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از تکرار اینگونه وقایع کرده است.

سردار مهماندار، رئیس پلیس راه کشور نیز در گفت و گو با خبرگزاری فارس «نقص ایمنی در سیستم برق اتوبوس اسکانیا» را عامل آتش گرفتن اتوبوس ها ذکر کرد: «٥٠ درصد تقصیر این حادثه سهم نقص لاستیک ها و ٥٠ درصد سهم شرکت تولیدکننده اسکانیا (عقاب افشان) است.» رئیس پلیس راه گفته است که درهای اتوبوس ها قفل شده بود و خیلی ها فرصت فرار پیدا نکردند.

خبرگزاری مهر در مطلبی با عنوان «قاتل سوئدی جاده های ایران» می نویسد با تلاش مسئولان راهنمایی و رانندگی برای کاهش تردد اتوبوس های ناامن وحادثه ساز چینی «هوو» در جاده های ایران، اتوبوس های اسکانیا به عنوان قاتل جدید جاده های ایران شناخته شده اند. مهر می گوید هر هفته یکی از این اتوبوس ها در جاده های ایران دچار سانحه می شود و تنها در ۹ مورد تصادف مهم، ١٠٥ نفر کشته برجای گذاشته اند. اتوبوس هایی که در پی برخوردهای شدید «آتش گرفته و در اولین واژگونی به علت عدم استحکام بدنه و ستون سقف روی سر مسافران پرس می شود.»

شرکت عقاب نشان، که نمایندگی انحصاری اتوبوس اسکانیا است، بدنه این اتوبوس ها را در کارخانه ای در استان سمنان می سازد و پس از مونتاژ کامل اتوبوس ها را می فروشد.

جاده‌های ایران از جمله مرگبارترین جاده‌های جهان هستند و سالانه هزاران نفر را به کام مرگ می فرستند.
XS
SM
MD
LG