لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۷

باران، جاده و ۳۰ کشته و مجروح در تصادفات ایران در یک روز


عکس از آرشیو تصادفات جاده ای در ایران
عکس از آرشیو تصادفات جاده ای در ایران

گزارش‌های مختلف تصادفات جاده در ایران حاکی است که به دنبال بارش باران در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، تنها در ٢٤ ساعت، ۱۵ نفر در تصادفات جاده در ایران کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده از سوی خبرگزاری‌های داخلی ایران، در فاصله دوشنبه شب تا غروب روز سه‌شنبه، ۱١ حادثه رانندگی که کشته و مجروح به دنبال داشت، در مناطق مختلف ایران به وقوع پیوست.

این حوادث که ۱۵ کشته و ۱۵ مجروح به دنبال داشت در حالی رخ داد که بارندگی موجب به هم ریختن نظم رفت و آمد خودروها در برخی از جاده‌های شمالی و غربی ایران شده بود، با این وجود در یک روز عادی میان هفته، رویداد دیگری به جز بارندگی، حوادث رانندگی را تحت تاثیر قرار نداده بود.

ایران از نظر تلفات حوادث رانندگی در رده‌های اول جهانی قرار دارد و آمار ١٨ هزار نفری کشته‌ها در تصادفات رانندگی سالانه در ایران، گاه با تعداد کشته‌های جنگها مقایسه می‌شود. این آمار تا چند سال پیش مرز ٢٠ هزار کشته را نیز رد کرده بود اما با سختگیری‌های پلیس راه در کنترل سرعت در جاده‌ها، به بیش از ١٨ هزار نفر در سال رسید. این آمار با سقوط ٦٠ هواپیمای مسافربری در سال مقایسه می‌شود و بر اساس آمار پزشکی قانونی، در دهه ٨٠ خورشیدی بیش از ۲۳۵ هزار ایرانی در حوادث رانندگی جان داده است.

این در حالیست که در کشور آلمان با جمعیتی تقریبا نزدیک به جمعیت ایران، تلفات تصادفات حدود ۳ هزار و ۳۰۰ نفر در سال است، یعنی تقریبا یک ششم ایران.

در بارندگی دوشنبه شب تا غروب سه‌شنبه ۲۹ مهر ماه، چند حادثه رانندگی در جاده‌های استانهای آذربایجان غربی و شرقی و زنجان، ۹ کشته و مجروح در پی داشت.

جاده‌های دیگری هم شاهد تلفات ناشی از تصادف رانندگی بود تنها در یکی از آنها، غرق شدن یک خودرو پژو در رودخانه شوراب شهر خرم آباد، ۳ دانش‌آموز دبیرستان و معلم آنها کشته شدند.

پلیس و کارشناسان، رعایت نکردن قوانین از سوی رانندگان، ایمنی پایین خودروها و مشکلات مربوط به جاده‌ها و علائم رانندگی را از مهمترین عوامل آمار بالا تصادفات منجر به مرگ در ایران می‌دانند.

XS
SM
MD
LG