لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۷

گزارش جدید پلیس از تصادف اتوبوس سربازان: راننده چندین خلاف حادثه ساز داشت


تصادف اتوبوس سربازان در نی ریز فارس.
تصادف اتوبوس سربازان در نی ریز فارس.

یک هفته پس از تصادف اتوبوس سربازان در نی ریز استان فارس، یک مقام پلیس می گوید راننده این حادثه "چندین خلاف حادثه ساز" پیش از این تصادف داشته است.

کسری سیروسی، فرمانده پلیس راه شمال استان فارس روز سه شنبه ۸ تیرماه در جمع خبرنگاران عنوان کرد راننده اتوبوس "دفترچه قرمز" داشت.

این فرمانده پلیس راهنمایی رانندگی در توضیح "دفترچه قرمز" گفت: این دفترچه به رانندگانی که چندین خلاف حادثه ساز داشته و نمره منفی آنها بیش از ۳۰ شود، داده می شود.

رانندگانی که دفترچه قرمز داشته باشند با اولین تخلف حادثه ساز ضمن ضبط دفترچه از حق رانندگی محروم می شوند. وی اشاره نکرد که آیا شرکت مسافربری که این راننده برای آن کار می کرد، از سابقه او اطلاع داشت یا خیر.

هفته گذشته اتوبوسی که سربازان ارتش را از پادگان ۰۵ کرمان به اهواز منتقل می کرد در نی ریز واژگون شد. این حادثه ده‌ها زخمی و ۱۹ کشته بر جای گذاشت که ۱۳ نفر آنان سرباز بودند.

به گفته این مقام راهنمایی رانندگی، راننده ۵۰ درصد و شرکت مسافربری و اداره راه شهرستان نی ریز هر کدام ۲۵ درصد در این تصادف مقصر شناخته شدند.

فرمانده پلیس راهنمایی رانندگی شمال استان فارس سرعت زیاد، ضعف در سیستم ترمز حاصل از استفاده پی در پی از ترمز و همچنین عدم ایمن سازی مناسب جاده و کم بودن مقاومت گاردریل کنار جاده را از عوامل وقوع این حادثه دانست.

پیش از این دادستان کل کشور در ایران گفته بود اتوبوس مورد نظر ضمن حمل کالای قاچاق، مسافرغیر مجاز هم داشت که در محل بار اتوبوس جاسازی شده بودند.

ایران یکی از بالاترین آمارهای مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای را در جهان دارد. بیشتر تصادفات مرگبار در ایران ناشی از بی‌احتیاطی راننده و نقص ایمنی خودرو گزارش شده است.

در ایران، بسیاری از اتوبوس‌های سازمانی که در جاده‌ها و خیابان‌ها نظامیان را جابجا می کنند نیز فرسوده هستند.

XS
SM
MD
LG