لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۱

جلسه دادگاه نازنین زاغری به تعویق افتاد


بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، در جریان سفر به تهران با حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، ملاقات کرد.

آقای جانسون پیش از دیدار روز یکشنبه با حسن روحانی، روز شنبه با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و علی لاریجانی رئیس مجلس ملاقات کرده بود.

وزیر خارجۀ بریتانیا وعده داده بود که در جریان بازدیدش از تهران برای آزادی خانم نازنین زاغری رتکلیف، بریتانیایی ایرانی تبار، از زندان جمهوری اسلامی از هیچ تلاشی دریغ نکند.

رسانه‌های بریتانیایی گزارش دادند که دیدار آقای جانسون با حسن روحانی که بیش از یک ساعت طول کشید تحت تاثیر موضوع نازنین زاغری بود و وزیر خارجه بریتانیا در این مورد با رئیس جمهوری ایران گفت و گو کرد.

وبسایت روزنامه بریتانیایی تلگراف به نقل از یک مقام وزارت خارجه بریتانیا نوشت که هر دو مقام با صراحت سخن گفتند و در مورد نیاز به پیشرفت در موضوع های مورد بحث، توافق داشتند.

پررنگ شدن امید به آزادی نازنین

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری که در ایران زندانی ست، پس از دیدار بوریس جانسون با مقام‌های ایران، ابراز امیدواری کرد که خانم زاغری به زودی آزاد شود. آقای رتکلیف در گفتگو با بخش فارسی آمریکا از به تعویق افتادن جلسه روز یکشنبه دادگاه خانم زاغری نیز خبر داد.

او گفت: «فکر می‌کنم این سفر نتیجه خوبی برای ما داشته است. بوریس جانسون روز شنبه با تعدادی از مقام‌های ایران در مورد نازنین گفت و گو کرده است. در دیدار با پدر نازنین نیز قول داده که از تمام امکانات برای آزادی نازنین استفاده کند. قرار بود نازنین روز یکشنبه در دادگاه حاضر شود، اما این جلسه به تعویق افتاده است. شخصاً امیدوارم نازنین تا حدود ده روز دیگر یعنی تا کریسمس از زندان آزاد شود.»

خانم زاغری از کارکنان بنیاد خیریه تامسون رویترز است که در فروردین ۱۳۹۵ ، هنگام بازگشت به بریتانیا به همراه دختر خردسالش ، پس از گذراندن تعطیلات و دیدار با خانواده اش در فرودگاه تهران بازداشت شد. او به پنج سال حبس محکوم شده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه قرار بود خانم زاغری روز یکشنبه با اتهام های جدیدی در دادگاه روبرو شود که مدت حبس وی افزایش می داد، حال همسر از تعویق این دادگاه خبر داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG