لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۲

نازنین زاغری رتکلیف کیست و چرا در ایران در زندان است؟


در حالیکه این هفته ها بارها در رسانه ها درباره نازنین زاغری بریتانیایی ایرانی تبار که در تهران زندانی است، نوشته می شود، نشریه سان بریتانیا به موضوع او پرداخته: اینکه او کیست و چرا زندانی است:

نازنین زاغری رتکلیف، یک مادر ایرانی بریتانیایی، مدیر پروژه بنیاد تامسون رویترز بازوی خیریه این آژانس خبری، و کارمند پیشین بی بی سی است.

او در سوم آوریل ۲۰۱۶ در تهران به اتهام براندازی رژیم دستگیر شد.

پس از دیدار نازنین و دختر خردسالش گابریلا با خانواده در ایران از بازگشت آن ها به بریتانیا جلوگیری شد. نازنین ماه ها در سلول انفرادی نگهداری شد.

خانواده او می گویند سپاه پاسداران کوشید او را به اعتراف به جاسوسی جلوی دوربین مجبور کند.

نازنین به اتهام براندازی نرم به پنج سال زندان محکوم شد. به نظر می رسید او اواخر سال ۲۰۱۷ و اوائل سال ۲۰۱۸ مشمول آزادی زودهنگام شود ولی دوباره به دادگاه کشانده و با دو اتهام جدید با حکم شانزده سال زندان روبرو شد.

اتهام او دریافت پول از سازمان هایی است که ادعا شده در کار سرنگونی جمهوری اسلامی هستند.

او همچنین به تظاهرات مقابل سفارت ایران در لندن متهم است.

نازنین ۳۸ ساله پس از اظهارنظر اخیر بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، با احتمال دو برابر شدن دوره محکومیت خود روبرو است. جانسون به قانونگزاران بریتانیایی گفته بود نازنین در ایران ژورنالیسم درس می داد.

گزارش های حاکی از حالت خودکشی نازنین نگرانی ها نسبت به سلامت روحی او را افزایش داده است.

او یکی از دوتابعیتی های متهم به جاسوسی در ایران است و احتمالا از او به عنوان مهره ای برای امتیازگیری در مذاکرات آتی با غرب استفاده خواهد شد.

ریچارد رتکلیف می گوید همسرش قرار است دهم دسامبر بار دیگر در دادگاه حاضر شود تا به اتهام تبلیغ علیه نظام محاکمه شود. این اتهام جدید ممکن است محکومیت پنج ساله او را دو برابر کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG