لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

تلاش وزیر خارجه بریتانیا در تهران برای حل و فصل دو پرونده مالی و قضائی


بوریس جانسون همراه با همسر نازنین زاغری
بوریس جانسون همراه با همسر نازنین زاغری

وزیر خارجه بریتانیا در تلاش برای تضمین آزادی نازنین زاغری رتکلیف ، بریتانیایی ایرانی تبار که به اتهام براندازی نرم به پنج سال حبس محکوم شده است، با همتای ایرانی اش محمد جواد ظریف در تهران دیدار و گفتگو کرد.

این سومین سفر یکی از وزرای خارجه بریتانیا به ایران پس از چهارده سال است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای جانسون در این سفر همچنین با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دیدار خواهد کرد. وزیر خارجه بریتانیا عصر روز شنبه ۱۸ آذر با علی لاریجانی، رئیس مجلس و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و نماینده رهبر جمهوری اسلامی در این شورا دیدار کرد.

او پیش از سفر به ایران قول داده از هیچ تلاشی برای آزادی خانم زاغری فروگذار نکند.

سفر وزیر خارجه بریتانیا به تهران

یک مقام وزارت خارجه بریتانیا گفت: «وزیر خارجه قادر است ایرانی ها را به آزادی شهروندان دوتابعیتی ترغیب کند. این خواست بر اساس مسائل انسانی است.»

در همین حال مقام های بریتانیایی، در واکنش به گزارش های حاکی از مذاکرات در باره پرداخت حدود پانصد میلیون دلار به ایران، هر گونه ارتباط با پرداخت این پول در ازای آزادی خانم زاغری را رد کرده اند و گفته اند این مذاکرات در باره باز پرداخت پول مربوط به یک معامله تسلیحاتی بین دو کشور است که قبل از انقلاب امضاء شده بود.

خانم زاغری از کارکنان بنیاد خیریه تامسون رویترز است که در فروردین ۱۳۹۵ ، هنگام بازگشت به بریتانیا به همراه دختر خردسالش ، پس از گذراندن تعطیلات و دیدار با خانواده اش در فرودگاه تهران بازداشت شد. او به پنج سال حبس محکوم شده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه قرار است خانم زاغری فردا یکشنبه با اتهام های جدیدی در دادگاه روبرو شود که ممکن است ، مدت حبس وی افزایش یابد.

مقام های سپاه پاسداران پیشتر او را به «براندازی نرم» متهم کرده بودند؛ اتهامی که بنیاد تامسون رویترز و خانواده خانم زاغری آن را رد کرده اند.

به گزارش خبرگزاری ها ، آقای جانسون ، و مقام های ایران در باره روابط دو جانبه از جمله روابط بانکی و اقتصادی و همچنین مسائل منطقه ای نیز گفتگو خواهند کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG