لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

دیدگاه: اگر ترامپ قصد محدودیت ایران را دارد، مانع فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران شود


امضای توافق خرید هواپیما میان مدی عامل ایران و معاون بوئینگ - خرداد ۹۶
امضای توافق خرید هواپیما میان مدی عامل ایران و معاون بوئینگ - خرداد ۹۶

مقاله ای از جان هنا و سعید قاسمی نژاد در نشریه فارین پالیسی

حرکت شرکت بزرگ نفتی توتال فرانسه در تنظیم قرارداد با ایران می تواند پیامدهای گسترده ای داشته باشد و راه را برای سیل سرمایه گذاری های جدید نه تنها توسط شرکت های نفتی و گازی بلکه دیگر شرکت های چند ملیتی مشتاق به سنجش چشم انداز تجاری ایران پس از تحریم ها هموار کند.

اگر دولت ترامپ امیدی به جلوگیری از هجوم شرکت های غربی به ایران دارد باید پیام بسیار محکم تری از مخالفت خود با سرمایه گذاری در ایران به بازار بفرستد، این کار هر چه سریع تر انجام بگیرد بهتر است.

در نشان دادن جدیت دولت ترامپ در این باره احتمالا هیچ پیام بازدارنده ای قویتر از عدم صدور مجوز فروش هواپیماهای بویینگ به کشور عمده حامی تروریسم نیست.

استفاده تهران از خطوط هوایی غیرنظامی در حمایت از فعالیت های غیرقانونی رژیم به ویژه توسط سپاه پاسداران امری اثبات شده است. مدیر شرکت آسمان، دومین مشتری بویینگ در ایران، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران بوده است.

توافق های تجاری چهارصد میلیارد دلاری عربستان سعودی با آمریکا ارزشی به مراتب بیش از قراردادهای بویینگ با ایران دارد.

اگر آن طور که دولت ترامپ و متحدان عرب آمریکا ادعا می کنند مقابله با تخاصم ایران یکی از اهداف مهم آن ها است، زمان عمل به حرف ها رسیده است. متوقف کردن بویینگ آزمون سنجش جدیت آن ها است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG