لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۰

ایرباس: دو شرکت هواپیمایی ایران ۷۳ هواپیمای جدید می‌خواهند


سلفی خدمه هواپیمایی ایران با یکی از هواپیماهای جدید که ایران خریداری کرده است.
سلفی خدمه هواپیمایی ایران با یکی از هواپیماهای جدید که ایران خریداری کرده است.

دو شرکت هواپیمایی «زاگرس» و «ایران ایرتور» تفاهم نامه خرید ۷۳ هواپیمای جدید از شرکت هواپیما سازی ایرباس را امضا کردند.

رویترز روز پنجشنبه اول تیر به نقل از مقامات شرکت هواپیمایی ایرباس خبر داد این دو شرکت هواپیمایی ایرانی در حاشیه در نمایشگاه هواپیمایی پاریس این توافقنامه ها را امضا کردند.
شرکت هواپیمایی «ایران ایرتور» در یادداشت تفاهمی تمایل خود را برای خرید ۴۵ هواپیمای A320 ایرباس اعلام کرد.

ایرباس می گوید شرکت هواپیمایی زاگرس نیز برای خرید ۲۸ هواپیمای جدید یادداشت تفاهم امضا کرده است که شامل بیست هواپیمای A 320 و هشت هواپیمای A330 می شود.

تفاهمنامه خرید هواپیماهای جدید این دو شرکت هواپیمایی ایرانی، همزمان شده است با فشارها در کنگره آمریکا برای تحریم و ممانعت از خرید هواپیماهای شرکت بوئینگ توسط شرکت های ایرانی.

برخی نمایندگان کنگره می گویند شرکت های ایرانی از طریق پروازهای تجاری به سوریه، به رژیم بشار اسد سلاح و کمک می رسانند.

به طور مشخص از جان کورنین سناتور ارشد جمهوریخواه خرداد ماه خواهان اضافه کردن متممی به لایحه تحریمهای ایران شد که شرکت هواپیمایی ماهان ایر را به خاطر آنچه «مسیر حمل ‌و نقل برای تروریستها و اسلحه آنها» نامید، در لیست تحریم قرار دهد.

ایرباس اعلام کرده تفاهم نامه با شرکت های ایرانی منوط به کسب تاییدیه از «دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی» یا اوفک (OFAC) است. اوفک از ارگان‌های تحت نظر وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا است که با توجه به قوانین تحریمی باید اجازه خرید هواپیما را صادر کند.

ایران بعد از توافق هسته ای در سال ۹۴، اجازه خرید هواپیماهای نو را دریافت کرده و تاکنون بیش از ده هواپیمای جدید از شرکت های بوئینگ و ایرباس به ایران تحویل شده اند.

دو شرکت ایرانی

ایران ایرتور یک شرکت هواپیمایی قدیمی ایرانی است که از سال ۱۳۵۱ راه اندازی شد و مرگز آن فرودگاه مشهد است. ایران ایرتور سال ۸۹ به شرکت زیر مجموعه وزارت دفاع فروخته شد اما بعد از اینکه بدهی های این شرکت پرداخت نشد، دوباره به بخش خصوصی عرضه شد.

ایران ایرتو در دهه هفتاد و هشتاد روی به استفاده از هواپیماهای روسی توپولوف آورد که در چند حادثه هوایی، صدها مسافر کشته شدند. سال ۷۱، هواپیمای توپولوف این شرکت به یک هواپیمای سوخو ارتش برخورد کرد که ۱۳۱ کشته برجای گذاشت. همچنین سال ۸۰ هواپیمای توپولوف این شرکت در مسیر تهران خرم آباد سقوط کرد که ۱۱۹ کشته برجای گذاشت.

شرکت هواپیمایی زاگرس هم در سال ۱۳۸۴ با هواپیماهای توپولوف کار خود را آغاز کرد.

این شرکت هواپیمایی از میانه دهه هشتاد پرواز مستقیم تهران به دمشق را آغاز کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG