لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۰

مجلس نمایندگان آمریکا به ممانعت از فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران رای داد


قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل جمهوری‌خواهان است، طرحی را روز پنجشنبه تصویب کردند که بر اساس آن از فروش بیش ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ به ایران جلوگیری می شود.

ایران که سال‌ها تحت تحریم فروش هواپیماهای مسافربری از سوی آمریکا قرار داشته است، پس از رسیدن به توافق جامع اتمی امکان آن را یافت که با شرکت های آمریکایی و اروپایی بوئینگ و ایرباس برای خرید هواپیما مذاکره کند.

قانونگذاران آمریکایی می خواهند در مصوبه خود مانع تسهیلات دولت اوباما برای فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ به ایران شوند. طبق مصوبه تازه قانونگذاران آمریکایی، وزارت خزانه داری آمریکا از صدور مجوز به موسسات مالی برای انجام برخی مبادلات در رابطه با صادرات و یا صادرات مجدد هواپیمای مسافربری به جمهوری اسلامی ایران منع می شود. اما دولت باراک اوباما که تنها چند هفته به پایان آن باقی مانده، بارها گفته است رئیس جمهوری آمریکا چنین مصوبه ای را وتو خواهد کرد.

وزارت خزانه داری ایالات متحده قبلا اعلام کرده بود که دولت آمریکا مجوز فروش هواپیماهای مسافری به ایران را برای شرکت‌های ایرباس و بوئینگ صادر کرده است.

مخالفان فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ به ایران می گویند سپاه پاسداران برای اعزام نیرو به سوریه از هواپیماهای مسافربری استفاده می کند و فروش این هواپیما به ایران در اصل حمایت از فعالیت های تروریستی سپاه است. ایران این موضوع را رد می کند.

بوئینگ در حال حاضر در حال نهایی کردن قرار داد فروش هواپیماهای مسافربری به ایران است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، فروردین ماه امسال در مصاحبه ای با نیویورک تایمز از اینکه طبق توافق هسته ای با ایران آمریکا ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران داده است اما ایران آن را صرف خرید کالاهای اروپایی کرده، انتقاد کرده بود. اما وقتی که در مصاحبه به او گفتند که شرکت های آمریکایی به طور عمده به خاطر تحریم های آمریکا علیه ایران قادر به برقراری روابط تجاری با تهران نیستند، گفت: "خب، چقدر احمقانه است این؟ ما به آنها پول می دهیم و بعد به آنها می گوییم که برید به جای بوئینگ، ایرباس بخرید؟ درست است؟"

ناوگان هوایی مسافربری ایران به شدت فرسوده است. ایران تلاش می کند صنعت گردشگری خود را پس از سال ها تحریم توسعه دهد و برای رسیدن به این هدف به نوسازی ناوگان هوایی مسافربری خود نیاز دارد.

کنت واینستین، از اعضای هیات رئیسه رسانه‌های دولتی آمریکا و مدیر عامل اندیشکده هادسن در گفت و گو با ستاره درخشش، رئیس بخش فارسی صدای آمریکا درباره رویکرد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در قبال ایران گفت که ایران باید خود را برای تعامل با رئیس جمهوری جدید آمریکا آماده کند.​http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG