لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۷

اتحادیه اروپا اکثر محدودیت‌ها بر هواپیمایی ایران ایر را برداشت


یک هواپیمای مسافربری ایران ایر
یک هواپیمای مسافربری ایران ایر

اتحادیه اروپا به عنوان بخشی از جدید ترین تغییرات در فهرست شرکت های هوایی ناامن، اکثر محدودیت ها بر ایران ایر را برداشته است.

این اقدام در پی دیدار اخیر ویولتا بولچ مسئول ترابی اروپا و ارزیابی تکنیکی اتحادیه اروپا در ماه مه صورت می گیرد.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ،کمیسیون اروپا روز پنجشنبه در بروکسل گفت ایران ایر اجازه خواهد داشت هنگام پرواز به ۲۸ کشور عضو اتحادیه، از تمام هواپیماهای خود به استثنای بوئینگ ۷۴۷ و فوکر ۱۰۰ استفاده کند.

پیشتر ایران ایر اجازه داشت فقط از ۱۰ فروند ایرباس SE A۳۰۰ و دو ایرباس ۳۱۰A در اروپا استفاده کند.

بولچ در بیانیه ای گفت "خوشحالم اعلام کنم که ما اینک قادر هستیم به بیشترین هواپیماهای ایران اجازه دهیم به آسمان های اروپا باز گردند." قرار است تغییرات روز جمعه در نشریه رسمی اتحادیه اروپا منتشر شود.

فهرست سیاه اروپا نخستین بار در سال ۲۰۰۶ توسط کمیسیون با بیش از ۹۰ شرکت هواپیمایی، اکثرا از آفریقا تهیه شد. ممنوعیت هواپیماهای مسافری و باری را شامل می شد.

سقوط هواپیماها در ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ که صدها مسافر اروپایی را کشت، دولت های اروپایی را واداشت در جستجوی رویکرد واحدی نسبت به ایمنی هواپیماها از طریق یک فهرست سیاه مشترک برآیند.

فهرست افزون بر برقراری ممنوعیت عملیاتی در اروپا، می تواند به عنوان راهنمایی برای مسافران در سراسر جهان و نفوذ بر سیاست های ایمنی در کشورهای غیر اتحادیه اروپا به کار رود.

XS
SM
MD
LG