لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۰

تحلیلگران اطلاعاتی از نقش ایران در مسلح شدن معترضان بحرینی خبر می‌دهند


روزنامه واشنگتن پست در گزارشی از تحلیل‌های اطلاعاتی اروپا و آمریکا مبنی بر نقش ایران در مسلح شدن گروه‌های معترض بحرینی خبر داد.

این روزنامه در شماره روز یکشنبه ۱۳ فروردین خود در گزارشی به بررسی نقش ایران در مسلح کردن شبه نظامیان بحرینی پرداخته و آورده است: «شش سال پس از به راه افتادن یک جنبش اعتراضی مسالمت آمیز شیعه علیه حکمرانان سنی در بحرین، اکنون تحلیل‌های اطلاعاتی در اروپا و آمریکا از تهدیدهای رو به گسترش ناشی از مسلح شدن پیکارجویانی در آن کشور حکایت دارد که ایران منبع تجهیز آنهاست.»

به گزارش این روزنامه، اسناد و مدارک و تحقیقات اطلاعاتی نیز از وجود یک برنامه آموزشی و تعلیماتی برای آماده کردن شبه نظامیان برای استفاده از فنون پیشرفته بمب‌سازی و عملیات چریکی حکایت دارد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران پایه‌گذار و هماهنگ کننده آن است.

از هنگام تظاهرات معترضان شیعه در بحرین، این کشور ایران را متهم به دخالت در امور داخلی خود و تحریک مخالفان دولت کرده است. دولت بحرین در ماههای اخیر بارها از بازداشت تروریست‌هایی وابسته به سپاه پاسداران و عوامل آن در منطقه خبر داده اما ایران تمام این موارد را رد کرده است.

در آخرین تحولات، رسانه‌های ایران از جمله پرس تی وی و برخی از خبرگزاری‌ها روز یکشنبه ۱۳ فروردین گزارش دادند که بحرین تابعیت شیخ عبدالله الدقاق، نماینده شیخ عیسی قاسم در ایران را لغو کرده است. دولت بحرین خرداد ماه گذشته، تابعیت شیخ عیسی قاسم، معروفترین روحانی شیعه در این کشور را نیز لغو کرده بود.

وزارت کشور بحرین با انتشار بیانیه‌ای شیخ عیسی قاسم را به استفاده از موقعیت خود برای «خدمت به منافع خارجی» و ترویج «فرقه گرایی و خشونت» متهم کرد.

در این بین، در پی حمایت‌های جمهوری اسلامی از شیعیان لبنان و عراق و اعلام حمایت آن از شورشیان شیعه حوثی، کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان و بحرین ایران را به دخالت در امور داخلی خود و تلاش برای بی ثباتی منطقه متهم کرده‌اند.

ایران این اتهامات را رد کرده و برخی از کشورهای سنی منطقه را به تجهیز گروههای تروریستی اسلامگرا متهم می‌کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG